Steve Jobs Sözleri

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Apple’ın kurucu ortağı ve eski CEO’su Steve Jobs’ın zihin kışkırtan ve motive eden sözleri hayatınıza anlam katacaktır. İlham arıyorsanız eğer, doğru yerdesiniz!

En iyisini yapın: Yaptığınız her işte en iyisini yapmaya çalışın. Başarı yeni başarıları getirir. Mükemmeliyet tutkusu olan insanları işe alın.

Bir gün gerçekten öleceğinizi bilmek, bir şeyleri kaybedeceğiniz fikrinden uzaklaşmanın en kolay yolu. Zaten gerçek anlamda bir şeye sahip değilsiniz. Yani kalbinizden geçeni takip etmemek için hiçbir sebebiniz yok.

Odak gruplarıyla çalışarak ürün tasarlamak gerçekten zor bir iş. İnsanlar çoğu zaman istedikleri şeyin ne olduğunu, sen onlara bir şeyler gösterene kadar bilmezler.

Mezarlıktaki en zengin adam olmak, benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Geceleri yatağıma yattığımda, bugün gerçekten harika işler yaptım diyebilmek ise benim için mükemmel.

Odaklanma ve basitlik! Bu her zaman mantralarımdan biri olmuştur. Basit, karmaşıktan daha zor olabilir. Bir işi basitleştirmek için düşüncelerinizi sadeleştirmeniz gerekir. Bu da çok çaba gerektirir. Ancak sonunda buna değecektir, çünkü o noktaya vardığınızda, dağları yerinden oynatabilirsiniz.

Eğer bir şey yaptıysanız ve mükemmel bir şey olduğu ortaya çıktıysa, ona takılmadan bir sonraki mükemmel şeye başlamanız gerektiğini düşünüyorum.

Geleceğinize bakarak, hayatınızdaki noktaları birleştiremezsiniz. O noktaları ancak, geçmiştekilere bakarak birleştirebilirsiniz. Bu yüzden gelecekte bu noktaların, bir şekilde birleştiğine inanın. Çünkü bir şeylere inanmanız gerekiyor. Kadere, hayata, karma öğretime, neye olursa olsun, bir şeye kesinlikle inanmalısınız. Bu bakış açısı beni asla yarı yolda bırakmadı. Hayatımdaki tüm farklılıklar, bu inançlarım sayesinde gerçekleşti.

O kadar çok şey yapmaya fırsat bulamıyoruz; o yüzden yaptığımız şeylerin hepsi çok iyi olmalı. Hayatımız bu çünkü. Hayat kısa, sonra da ölüyorsun.

Muhteşem işler başarmanın tek yolu, yaptığınız şeyi sevmektir. Eğer henüz bunu bulamadıysanız, aramaya devam edin, elinizdekiyle yetinmeyin.

Şanslıydım, daha hayatımın başında sevdiğim işin ne olduğunu bulmuştum.

Öleceğinizi hatırlamak, kaybedeceğiniz şeyler olduğu tuzağına düşmenizi engellemenin en iyi yoludur. Kalbinizi izlememek için bir neden yoktur.

Yaşlı insanlar oturup şöyle sorarlar: “Bu da ne böyle?” Gençler ise şöyle sorar: “Bununla ne yapabilirim?”

Sektör konusunda Beatles’ı örnek alıyorum. Birbirlerinin olumsuz yanlarını kontrol altında tutan dört tane adamdı onlar. Birbirlerini dengelemişlerdi ve bütün, parçaların toplamından daha harikaydı.

Bize kalırsa, beyninizi kapatmak için televizyon izliyor ve beyninizi açmak istediğinizde de bilgisayar başına geçiyorsunuz.

Olağanüstü bir şey başarmak niyetindeyseniz, at gözlüğü takıp çok kararlı biçimde dümdüz ileriye bakmalısınız. Hele ki iş adamı olmayı değil de, kreatif bir insan olmayı arzuluyorsanız.

Yazılım alanındaki en heyecan verici gelişmeyi İnternet olarak görüyorum ve bunun sebeplerinden biri de, İnternet üzerinde kimsenin sahiplik iddia edememesi. İnternet herkese bedava, kişisel bilgisayarın ilk çıktığı günler gibi aynı.

Her işte elinizden gelenin en iyisini yapın. Uyumayın! Başarı beraberinde yeni başarılar getirir, o yüzden başarıya aç olun. Mükemmeliyetçi, nitelikli insanları işe alın.

Steve Jobs Alıntıları

Steve Jobs Alıntıları

Apple’dan kovulmak başıma gelen en iyi şeylerden biriydi. Başarılı olma baskısıyla yeniden acemi olmanın hafifliği yer değiştirdi. Kovulmak hayatımın en yaratıcı periyotlarından birine girmemi sağladı.

İşiniz, her zaman hayatınızın büyük bir kısmını dolduracaktır. Hayatınızda, neyi ve kimi sevdiğinize iyi karar verin. Çünkü hayatınızın merkezinde sevdiğiniz kişi ve işiniz vardır. O nedenle, hayattan tat almanın tek yolu, yaptığınız işi sevmektir. İşinizi sevebilmenizin tek yolu ise, onun güzel ve yararlı bir iş olduğuna inanmanızdır. Eğer onu hala bulamadıysanız, bakmaya devam edin. Onu bulana kadar asla bir işte sabitlenip kalmayın. Kalbiniz, onu bulduğunuzda size söyleyecek. Mükemmel bir ilişki gibi, işiniz de yıllar geçtikçe daha da iyi olacak.

Bazen inovasyon hata getirir. Bu durumda izlenecek en iyi yol, hataları çabucak kabul edip diğer inovasyonları geliştirmeye koyulmaktır.

17 yaşındayken şuna benzer bir şey okuduğumu hatırlıyorum: “Her günü son gününüzmüş gibi yaşarsanız, bir gün mutlaka haklı çıkarsınız”. Bu söz beni çok etkiledi ve geçen 33 yıl boyunca her sabah aynaya bakıp kendime şu soruyu sordum: “Eğer bugün hayatımın son günü olsaydı, bugün yapacağım şeyi yapmak ister miydim?”

Farklı olun, farklı düşünün: Sıradan işler yapmaktansa aykırı işler ortaya koymak size farklılığı getirecektir.

İş yapış modelim Beatles grubudur. Birbirlerinin olumsuz eğilimlerini kontrol altında tutan dört adam vardı. Birbirlerini dengelediler ve toplamları, parçaların toplamından daha büyük oldu. Benim iş hayatına bakış açım şöyle: İş dünyasındaki büyük şeyler hiçbir zaman bir kişi tarafından yapılmaz, bir grup insan tarafından yapılır.

Müşterilere ne istediklerini sorup, sonra onların istedikleri şeyi yapmaya çalışamazsınız. Siz istedikleri şeyi hazırlayana kadar yeni bir şeyler isteyeceklerdir.

Zamanınız kısıtlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun…

Öğleden sonramı Sokrates’le geçirmek için, bütün teknoloji bilgimi takas ederdim.

Başarılı girişimcilerle başarısız girişimcileri birbirinden ayıran şeylerin yarısının sadece sabır olduğunu gördüm.

Zeki insanları işe alıp, sonra onlara ne yapacaklarını söylemek bana mantıklı gelmiyor. Biz zeki insanları işe alırız ki, onlar bize ne yapacağımızı söylesinler.

İnsanlar çoğunlukla siz onlara gösterene kadar ne istediklerini bilmiyorlar.

Kimi zaman yaşam bize tüm zorluklarını sunar. İşte o an yapmamız gereken tek şey, inancımızı kaybetmemektir.

Ben bir yılda 250 milyon dolar kaybetmenin ne demek olduğunu bilen insanlardanım. Güvenin bana karakterinizi güçlendiren bir olay bu.

Bazen hayat kafanıza bir tuğlayla vurur. Sakın inancınızı kaybetmeyin.

Bakış açım, pazar payı üzerine değil dünyanın en iyi kişisel bilgisayarını nasıl yaparız üzerine kurulu, eğer bunu başarabilirsek, bence pazar payımız zaten yükselecektir.

Belli bir süre boyunca yalnızca tek bir şeyi yapmaya odaklandığınız zaman, hayatınızı başka türlü yaşama ihtimallerinden de vazgeçmek zorundasınız.

Dünyayı değiştirecek insanlar, onu değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgın olanlardır.

Paylaş.

Bir Cevap Yaz