Kandil Sözleri

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Kandil, Müslümanlar arasında ruhani bir anlam taşıdığı için mescitler, dergahlar kandil ile ışıklandırılmıştır. Kandiller; ışıklarıyla sadece karanlık gecelerimizi değil, aynı zamanda manevî feyziyle de daralan gönüllerimizi aydınlatan, zihinlerimizi berraklaştıran gecelerdir. Yine bu ruhani değerinden dolayı kutsal sayılan ve Müslümanlarca kutlanılan beş mübarek geceye kandil adı verilmiştir.

Kandil Geceleri, hicretten yaklaşık üç yüz elli yıl sonra Mısır’da, Şii Fâtimî Devleti döneminde kutlanmaya başlanmıştır. Bu geceler, Osmanlılar döneminde ise II. Selim zamanından başlayarak, minarelerde kandiller yakılarak duyurulup kutlandığı için “kandil” olarak anılmaya başlamıştır.

Kandil gecesi yapılacak şeyler arasında; şükür etmek, ibadet etmek, namaz kılmak, kuranı kerim okumak yani Allahü teâlânın beğendiği şeyleri yapmaktır. Yüce Allah herkesin ibadetlerini, dualarını kabul buyursun inşallah.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Müslümanlar beş mübarek geceye kandil ismini vermiştir. Peki nedir bu geceler?

Mevlit Kandili
Son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v.) doğduğu gecenin yıl dönümleri müslümanlar tarafından Mevlit Kandili olarak kutlanmaktadır. Peygamberimiz hicri takvime göre 12 Rebiülevvel’de doğmuştur. Bugün kullandığımız miladi takvime göre ise 571’dir.

Regaip Kandili
Regaip kelime anlamı olarak arzu edilen, çok rağbet edilen (aylar) demektir. Regaip kandili, üç ayların girişinde yani Recep ayının ilk Cuma gecesi müslümanlar tarafından kutlanır. Üç aylar İslam dininde mübarek aylardır. Müslümanlar, bu aylarda ibadetlerini ve hayırlarını artırır, sözlerine ve davranışlarına her zamankinden daha fazla dikkat ederler.

Miraç Kandili
Miraç, göğe çıkma anlamına gelmektedir. Miraç Kandili, müslümanlar tarafından Recep ayının 27. gecesi kutlanmaktadır. Hz. Muhammed (s.a.v.) bu gece Allah’ın huzuruna çıkarılmıştır. Her gün kılınan beş vakit namaz bu gecede fark kılınmış, bu nedenle namaza mü’minin miracı denilmiştir.

Berat Kandili
Berat “kişinin bir yükümlülükten kurtulması veya yükümlülüğünün bulunmaması” anlamına gelen Arapça berâe-berâet kelimesinin Türkçeleşmiş şeklidir. Üç ayların ikincisi olan Şaban ayının 15 gecesi kutlanmaktadır. Bu gecede Müslümanlar, işledikleri hatalardan ve günahlardan tövbe eder; bağışlanma dilerler. Berat kandili Allah’ın rahmet ve mağfiretinin dolup taştığı gece olarak bilinir.

Kadir Gecesi
Kandil geceleri arasında en mübarek gecedir. Kadir gecesi ile ilgili olarak Kur’an-ı Kerim’de bir sûre bulunmaktadır. Bu sûrede Allah Teala, Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdiğini ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir. Kadir gecesi ile ilgili hadislere bakıldığında Hz. Peygamber’in mü’minlere tavsiyesi, Kadir gecesini Ramazanın son on gününde ve özellikle de tek gecelerinde aramaları şeklinde olmuştur.

Aşağıdaki sizler için hazırlamış olduğumuz Kandil Sözleri‘ni uzaktaki eş, dost, akrabalarınıza gönderip bir nebze olsun gönül alabilirsiniz. Şimdiden herkesin kandili mübarek olsun.

Milletimizin kandil olarak adlandırdığı bu mûbarek geceler, bizlere hızlı bir şekilde geçmekte olan hayatta durup düşünme, özümüze dönme ve günahlarla kirlenen gönül dünyamızı temizleme fırsatı sunar. Rabbimize, kendimize ve bütün insanlığa karşı sorumluluklarımızı hatırlatır, bu insani görevlerimizi ihmal edip etmediğimizi sorgulayıp hata ve günahlarımızdan tevbe ederek uzaklaşma imkânı sağlar.

Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle kandilinizi kutlarım.

Gül sevginin tacıdır, her bahar bir gül taçlanır. O gül ki Hz. Muhammed (s.a.v)’i hatırlatır. Onu hatırlayana gül koklatır. Gül kokulu sevgi dolu nice kandiller.

ALLAH’ın aşkıyla yan bu gece, Mevlana gibi dön bu gece, secdeye varıp huzura erince, şu fakiride an bu gece. Kandilin mübarek olsun.

Bakiler sevgiler adına nice dilekler vardır. Ölümü bile ayırır saymayan gönüller vardır. Mesafeler araya set çekmişse ne çıkar, dualarda birleşen gönüller vardır. En güzel, en hayırlı kandiller sizlerle olsun.

Dertlerimiz kum tanesi kadar küçük, sevinçlerimiz nisan yağmuru kadar bol olsun. Bu mübarek kandil geceniz sevapla dolsun. Kandiliniz mübarek olsun.

Ellerin semaya, dillerin duaya, gönüllerin mevlaya yöneldiği bu mübarek kandil geceni kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.

Fani Dünya’nın padişahı değilim. Gönül hırkalarını yamar giyerim. Dostlarla ağlar, dostlarla gülerim. Siz sevdiklerime, iyi kandiller dilerim.

Bu gece bir tren kalkar yüreğimden göküyüzüne. Bu gece bir damla düşer seccademe ve bu gece göğe yükselen dualarımın birinde adın geçer elbette.. Hayırlı kandiller.

Gül dalında, dikense gülde güzeldir. Toprak yeşille, gökyüzü mavi ile güzeldir. Gözler manayla eller duayla, hayat imanla güzeldir. Umut dolu nice kandillere.

Dualar bir diller başka ,gönüller bir iller başka, dilekler bir hayaller başka, onun davetidir bu en güzel gece, hayırlı kandiller.

Bir kandil gülü savur sevdiklerine, size onlardan gülücükler getirsin. Öyle içten öyle samimi ol ki göz yaşlarını bile tebessüme çevirsin. Kandiliniz kutlu olsun.

Gözlerin hangi güzel şeye bakıyorsa ve kalbin hangi güzel şey için çarpıyorsa, hayatın sana onu getirmesi dileğiyle. Kandilinizi tebrik ederim.

Hergün yeni doğan güneş kadar, her gece parlayan yıldızlar kadar, her bahar açan çiçekler kadar hayatınız güzel olsun. Mutlu kandiller.

ALLAH’ın rahmeti, bereketi sizinle olsun, gönül güneşiniz hiç solmasın, yüzünüz aydın olsun, kabriniz nur dolsun, makamınız Firdevs, dualarınız kabul olsun. Kandiliniz kutlu olsun.

Tüm dualarınızın kabul olması dileğiyle.. Hayırlı kandiller.

Kandilin mübarek olsun. ALLAH sana sevdiklerinle beraber mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamayı nasip etsin.

Bir takım gül kokusu kalır, gül tutan elde. Zannetme ki gül dikenin himayesinde. Dikenin itibarı gül sayesinde. Güllerin en güzelinden şefaat ümidi ile… Hayırlı kandiller.

Duan makbul, sıhatin daim, kusurun af, imânın kamil, makamın cennet, komşun Hz. Muhammed (s.a.v) olsun. Kandilin mübarek olsun.

Yitirilmiş ve özlemle beklenen umutlara elçilik edecek bu gecede, en ulaşılmaz gördüğün hayallerine, parlak güneşin doğması dileğiyle. İyi kandiller.

İslam’ın nurlu yüzü kalbinize dolsun. Makamınız cennet Hz. Muhammed (s.a.v) komşunuz olsun. Günlerinize mutluluk, gönlünüze huzur dolsun. Kandiliniz mübarek olsun.

Bin damla serpilsin yüreğine, bin tatlı mutluluk dolsun günlerine, binbir hayalin gerçekleri bulsun, her türlü duaların kabul olsun, kandilin mübarek olsun.

Kandiller berekettir, umuttur, gözyaşıdır, yakarıştır, özlemdir. Dualarınız kabul, kandiliniz mübarek olsun.

Bu Kandil Gecesi’nin, hayatımıza yeni ufukların açılmasına ve vesile olması dileğiyle..

Öyle bir insan ol ki akıllar dursun, ona buna değil Allah’a kulsun. Ziynetler içinde parlayan bir nursun, senin gibi bir dostun kandili mübarek olsun.

Bu günlerin feyzi üzerinize, râhmeti geçmişinize, bereketi evinize, nur’u ahiretinize, sıcaklığı yuvanıza dolsun. Kandiliniz mübarek olsun.

Güneşi yüreğinde gözleri ufuklarda muhabbet yolcuları arasında cennet hesabı yapmayan cennetlikler arasında olmanın duasıyla hayırlı kandiller diliyorum.

Kalpler vardır sevgiyi paylaşmak için, insanlar vardır dostluğu yaşatmak için, kandiller vardır kutlamak ve af dilemek için.. Kandiliniz mübarek olsun.

Sana karanfilin sadakatini, sümbülün bağlılığını, menekşenin tevazusunu, çiğdemin neşesini, lalenin gururunu, islamın nurunu buket olarak gönderiyorum. Kandilin mübarek olsun.

Gül bahçesine girenler gül olmasalar da gül kokarlar. Kainatın en güzel gülünün kokusunun üzerinizde olması temennisiyle kandiliniz mübarek olsun.

Sevmek, sevilene yapılan en güzel duadır. Yağmur toprağın, güneş gecenin duasıdır. Bizim duamız sevdiklerimizin hep mutlu olmasıdır. Duayla Kandil Geceniz hayırlı olsun.

Mevla çekirdeğe orman gizlemiş, yılanın zehrine derman gizlemiş, tahıl tanesine harman gizlemiş, mübarek gecelere cennet gizlemiş, hayırlı kandiller.

Yükü sevgi, özü saygı, gücü barış, süsü hoşgörü olan mübarek 2013 kandil gecenizi kutlarım ALLAH’a emanet olun. Sağlıklı, mutlu kandiller dilerim.

Sema kapılarının sonuna kadar açılıp rahmetin sağanak sağanak yağdığı böyle bir gecede düşen damlaların seni sırılsıklam etmesi dileğiyle kandilin mübarek olsun.

Ruhu aşk ve muhabbet mührüyle damgalı, kalbi kutsi dava ile sevdalı, sinesi heyecan, coşku tufanı ve şükür notaları ile örülmüş güzel insan, kandiliniz mübarek olsun.

Gelişiyle kalbimizi aydınlatan, gönlümüze nur saçan, bütün insanlığa güneş gibi doğan, sevgili peygamberimizin şefaatına nail olmanızı temenni eder kandilinizi kutlarım.

Uykuyu kabre, gururu mahşere, zevki cennete bırakan ve nefislerini satıp, cenneti alanların kervanında olma dileyle. Hayırlı kandiller dilerim.

Üç aylar ismiyle şöhret bulan, kalplerimizin ve gönüllerimizin manevi doyum mevsimi olan Recep, Şaban ve Ramazan ayları, tüm islam alemine hayır ve bereket getirmesi dileğiyle.. İyi kandiller.

Yağmurun toprağa hayat verdiği gibi, dualarında hayat bulacağı bu gece de, dua bahçesinde yeşeren fidan olmak dileğiyle.. İyi kandiller.

2015 YILI MÜBAREK KANDIL GÜNLERİ

Mevlid Kandili (02/03 Ocak 2015 Cuma’yı Cumartesi’ye Bağlayan Gece)

Regaib Kandili (23/24 Nisan 2015 Perşembe’yi Cuma’ya Bağlayan Gece)

Miraç Kandili (15/16 Mayıs 2015 Cuma’yı Cumartesi’ye Bağlayan Gece)

Berat Kandili (01/02 Haziran 2015 Pazartesi’yi Salı’ya Bağlayan Gece)

Kadir Gecesi (13/14 Temmuz 2015 Pazartesi’yi Salı’ya Bağlayan Gece)

Paylaş.

16 yorum

 1. Bu günlerin feyzi üzerinize, rahmeti geçmişinize, bereketi evinize, nuru ahiretimize, sıcaklığı yuvamıza dolsun. Kandiliniz mübarek olsun.

 2. Yıpranmış ve katılaşmış gönülleri rahmet meltemiyle yeşerten eşsiz Peygamberin doğum günü olan mevlid kandilinizi en içten dileklerimle tebrik ederim.

 3. Bugün ellerini semaya gönlünü Mevlaya aç, bugün günahlardan olabildiğince kaç, bugün en gizli incilerini onun için saç çünkü bugün kandil, kandilin mübarek olsun. ♥

 4. Yağmurun toprağa hayat verdiği gibi, dualarında hayat bulacağı bu gecede, dua bahçesinde yeşeren fidan olmak dileğiyle.. Hayırlı Kandiller 🙂

 5. Mevla çekirdeğe orman gizlemiş, yılanın zehrine derman gizlemiş, tahıl tanesine harman gizlemiş, mübarek gecelere cennet gizlemiş, hayırlı kandiller.

 6. Ellerin Semaya, Dillerin Duaya, gönüllerin Mevlaya yöneldiği bu Mübarek Regaib geceni kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim. Teşekkürler Burak 🙂

 7. Bu gece kulun yalvarış ve yakarışlarını Yüce Mevla’ya sunacağı ve O’nun sonsuz affından, merhametinden, iyiliğinden bol bol yararlanacağı umut, huzur ve müjde gecesidir. Kandiliniz hayırlı olsun!

 8. Öyle bir insan ol ki akıllar dursun, ona buna değil Allah’a kulsun. Ziynetler içinde parlayan bir nursun, senin gibi bir dostun kandili mübarek olsun.

 9. Ruhu aşk ve muhabbet mührüyle damgalı, kalbi kutsi dava ile sevdalı, sinesi heyecan, coşku tufanı ve şükür notaları ile örülmüş güzel insan, kandiliniz mübarek olsun.

  Sevmek, sevene yapılan en güzel duadır. Yağmur toprağın güneş gecenin duasıdır. Herkesin kandili kutlu ve mübarek olsun.

 10. Bugün ellerini her zamankinden daha çok aç. Avucuna melekler gül koysun yüreğin coşsun kandilin mübarek, duaların kabul olsun.

 11. Kandil sözlerinizi hep okuyorum ve çok hoşuma gidiyor… Sözler harika… Bende kandillerde sizin sözlerinizi dost ve arkadaşlarıma gönderiyorum. Sevgiler…

Bir Cevap Yaz