Hz. Hasan Sözleri

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

İbadet Etmek Isteyen, Onun Için Temizlenmelidir.

Yolculuğun Uzaklığını Hatırlayan Ona Hazırlanır.

Her Vakti Biten Şahıs, Muhlet Talep Ederken Fırsatı Olan Kişi, Bunun Değerini Bilmeyerek Işlerini Sonraya Ertelemekle Kendini Oyalar.

Ey Allah’ın Kulları! Allah’tan Korkun. Kurtuluş Ve Saadet Talep Edin Ve Ihtiyarlık Çağı Ulaşmadan Ciddiyet Gösterin. Azap Parçaları Inmeden Ve Lezzetleri Yok Edici Ölüm Ulaşmadan Önce Amel Yapmaya Koşun. Zira Dünya, Nimetlerinin Devamı Bulunmayan, Musibetlerinden Emin Olunmayan, Kötülüklerinden Kaçınılamayan Aldatıcı Bir Engel Ve Eğik Güvensiz Bir Dayanaktır.

En Keskin Göz, Hayırı Gören; En Güzel Işiten Kulak, Nasihatları Dinleyip Ondan Yararlanan; Ve En Sağlam Kalp De Şüphelerden Arınandır.

Müstehap Ameller, Farzları Engellerse Onları Bırakınız.

Öğüdün Size Ulaşmasını Engelleyen, Gurur Perdesidir. Gurur Ve Bencillik Kalkmadıkça Öğüt Etkili Olmaz.

Nimet Içerisinde Bulunduğunda (Allah’a) Şükretmek, Bir Musibet Gelip Çattığında Sabırlı Olmak, Şerri Olmayan Bir Hayırdır.

Akıllı Adam, Kendisine Nasihat Etmesini Isteyen Kimseye Hile Yapmaz.

Rabbiyle Kendisi Arasında Olan Şeyler Hakkında, Akıllı Davranan Bir Kimse Görmedim.

Nimete Şükretmemek Alçaklıktır.

Yakin, Kurtuluşun Sığınağıdır.

Müşavere Eden Bir Kavim, Mutlaka Kemale Erişir.

İlim, Öğrenenin Mazeretini Ortadan Kaldırır. Zira Insan Cahil Olduğu Müddetçe Mazeret Gösterebilir; Elbette Her Cahil Değil.

Dünyada Ayıplanmaya Katlanmak, Cehennemin Ateşine Tahammül Etmekten Daha Kolaydır.

Ey Allah’ın Kulları! İbretlerden Öğüt Alın Ve Geçmişlerin Geriye Bıraktıkları Eserleri Ibret Kaynağı Edinin. Bunca Nimetlerin Şükrü Için Günahlardan Uzak Durun Ve Nasihatlardan Yararlanın. Allah’ın Yardımcı Ve Sığınak, Kur’an’ın Da Delil Ve Davacı, Cennetin Sevap, Cehennemin De Ceza Ve Işkence Olması Insana Öğüt Olarak Yeter.

Paylaş.

1 Yorum

Bir Cevap Yaz