Yılmaz Güney Sözleri

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Arkadaşlar! Dışarı da bir şeyler oluyor farkında mısınız? Uykuda olanları sarsın, uyandırın. Herkese söyleyin, yakında ışıklar kesilebilir. Karanlıkta ne yapacaksınız?

Ben en azından katilimi tanıyorum. Fakat sen birgün sevilmediğin bir yürekte, kim vurduya gideceksin…

Dostluğu ve sevgiyi, yeni doğmuş tüm bebeklerin yüreğine yazmak isterdim onlarla birlikte büyüsün bütün dünyayı sarsın diye…

Eğer bir toplumda, devrim ve toplumsal değişim için koşullar olgunlaşmışsa, ama bu toplumsal değişimi gerçekleştirecek bir güç yoksa, o toplum için için çürümeye başlar.

Faşizm hangi ülkede olursa olsun, sadece o ülkenin işçisine ve halkına değil, tüm dünya işçilerine ve halkına karşıdır.

Ülkemden ayrılışım, özgür olmak, yaşamak istediğimden ötürü değil, özgürlük ve demokrasi kavgasına daha etkin ve aktif bir biçimde katilabilmek içindir.

Hayat bize mutlu olma şansı vermedi sevgili, biz kendimizden başka herkesin üzüntüsünü üzüntümüz acısını acımız yaptık.

Bizim parasızlıktan kesemediğimiz sakalımız serseriye moda olmuş.

Gülümsüyorum! Çünkü biliyorum ki; gülümsemek dostlarıma karşı sunduğum en iyi ikram, düşmanlarıma karşı en asil darbedir.

Babam dünyanın en güçlü adamıydı. Bir ekmeği hepimize bölebiliyordu.

Sen hiç ölümün gölgesinde özgürlügü yaşadın mı? Bir garibanın elinden tutupta hiç kadere rest çektin mi?

Damla damla sevgili. Bir gün akıp gideceğiz hayata. Duvarlar yıkılacak, açılacak bütün kapılar bilesin. Benim yüreğim sensin şimdi, seni vurur durur. Ve yine damla damla çoğalıyorsun içimde.

Bu duvarlar yetmiyor bizi ayırmaya bilesin… Bu parmaklıklar, bu demir kapılar, bu hava, inan…

Teller büyük evleri korurmuş, köpeklerde büyük adamları.

Sorunun esası şudur: Ya devrim yolunu seçeceğiz… ya da, bu düzenin baskılarına, haksızlıklarına boğun eğerek, şu ya da bu biçimde teslim olarak yaşamayı seçeceğiz. Bu çeşit bir seçiş, yok olmanın bir biçimidir.

İdam sehpasında bir mahkum yaşamayı ne kadar çok istiyorsa; Bende seni o kadar çok seviyorum.

Dağlarımız, ovalarımız ve ırmaklarımız bizi bekliyor. Biz bütün ömrümüzü gurbette geçirip Gurbet türküleri söylemek istemiyoruz. Biz yiğitlikleri ile destanlar yazmış bir halkız, Ve önümüzde duran bütün güçlükleri yenecek. Aceme, kararlılığa ve koşullara sahibiz… Dost ve düşman herkes bilsin ki; Kazanacağız, Mutlaka KAZANACAĞIZ!

Ben bir kavga adamıyım. Sinemam da bir kavganın, halkımın kurtuluş kavgasının sinemasıdır.

Hayatın iyi, uslu bir seyircisi olmaktansa hayatın içinde başarısız bir adam olmak bin kere daha iyidir. İyi bir boks seyircisi olmaktansa, kötü bir boksör olmayı göze almak daha iyidir.

Bir köpeğin dostluğu, bir dostun köpekliğinden iyidir.

Dünyanın öbür ucunda hiç tanımadığımız bir insanın göz yaşı bile içimizi parçaladı. Kedilere ağladık, kuşların yasını tuttuk.

Hadi takas edelim birşeylerimizi… Mesela gülüşünden ver ömrümden al.

Daha önce acı çekmiş biriyle birlikte olun! Çünkü onlar mutluluğun değerini iyi bilirler.

Sen elin cilalı mermer taşlarında kibar beylerle dans ederken, Ben hergün azraillen dans ediyordum!

İnsanları taş duvarlar, demir parmaklıklar arasında terbiye etmeyi, onların düşüncelerini önlemeyi düşünen anlayış yıkılacaktır.

Ben kimsenin canını yakmadım; onlar benim ateş olduğumu bile bile geldiler.

Hayatı kendim için yaşamıyorum! Ve korkmuyorum hiçbir şeyden. Başıma gelecekleri de biliyorum. Herşeye rağmen düşmana inat yaşayacağız. Yarın bizim çünkü.

En zor en imkansız zamanda dahi başarıya gitmenin tek yolu çalışmaktır.

Baylar, korkunuzu, telaşınızı anlıyoruz. Bugün otlandığınız toprakları, fabrikaları madenleri korumak için her türlü vahşete hazırsınız. Ama bilmelisiniz ki, korkunun ecele faydası yoktur ve hiçbir vahşet bizi haklı davamızdan caydıramayacaktır.

Geride kalan tek şey yüreğim. Sahip bile çıkamıyorum artık ona! Baksana almış başını gitmiş sana…

İçimi yalayıp geçen hüzün geride mutlu düşler bırakıyor sevgili.

Bazen bir yumrukta yıkacak kadar güçlü, Bazen bir serçe kadar güçsüzsem, bir nedeni vardır.

Ne güzeldir bilmediğin birinin derdine üzülebilmek ve çare aramak. Ben bütün hayatımda hep üzüldüm, hep yandım.

Biz önceden küçük şeylerle mutlu olan insanlardık. Sonra aklımıza sevda diye bir şey soktular, toparlanamadık.

Asıl hapishane insanın kafasında yarattığı hapishanedir. Hayatı sınırlayan hapishane odur ki, ilk fırsatta yıkılmalıdır. Dünyayı daha iyi kavrayabilmek için.

Güzellik bir bütünün sonucudur. Bunun için kolay görülmez, kolay varılmaz, kolay anlaşılmaz.

İnsanı yaşatan içimizdeki hayat böceğidir. O ölürse hayatımızında tadı biter.

Biz hep gurbet türküleri söylemek istemiyoruz. Dağlarımız, ovalarımız, ırmaklarımız bizi bekliyor. Bir köle olarak yaşamaktansa bir özgürlük savaşçısı olarak ölmeyi tercih ederim.

Herşeye rağmen düşmana inat yaşayacağız. Yarın bizim çünkü… Biz öleceğiz ama çocuklarımız bırakacağımız mirası taşıyacaklar yüreklerinde… Ve onların yürekleri bizim altında ezildiğimiz korkuları taşımayacak…

Bir kıvılcım düşer önce, Büyür yavaş yavaş, Bir bakarsın volkan olmuş, yanmışsın arkadaş…

Onbinlerce, milyonlarca insan beni izler hedefim onların sevgisine layık olmak, farkında olmadıkları; şeyleri göstermek, onları uykularından uyandıracak filmler yaparak onları toplumsal mücadeleye katmak için çalışırım.

Bizde bilirdik sevgiliye karanfil almasını, lâkin aç idik, yedik karanfil parasını…

Sevgili, yetmiyor “sevgili” sözü tek başına. Karşılamıyor içimi dolduran duyguyu. Oysa ben “sevgili” derken neler düşünüyorum bilsen.

Unutmak zaman ister demiştim, yanılmışım… Zaman değil yürek istiyormuş… O da sende kaldı…

Sizi, kendi yarattığınız sosyal-siyasal çelişmeler içinde, döktüğünüz ve dökeceğiniz kanlar içinde boğacağız. Bizim ülkemize dönme hem de zaferle dönme umudumuz ve güvenimiz vardır. Ama sizler bir gün kaçacak ve bir daha dönemeyeceksiniz. Beyaz Ruslar’a bakın, Kral Faruk’a, Şah’a, Somoza’ya bakın ve halkın geleceğini görün.

Pardösüsü olanlar kışı özlerdi. Ekmeği olanlar akşamı, Uykusu olanlar geceyi beklerdi. Ölüm beni çağırıyor.

Yüreğimizin zayıflığı kimi zaman hayat karşısında bizi zayıf yaptı. Aslında ne güzel şeydir insanın insana yanması sevgili…

Zulme dayalı tüm saltanatlar yıkılacaktır! Sen babanın oğluysan bende Allah’ın kuluyum.

Paylaş.

44 yorum

 1. Bir şeyler anlamaya başladığım andan itibaren hep senin adını duydum ve araştırmaya başladım. Gerçektende adının duyulduğu kadar mert ve delikanlı ve gerçek bir savaşçı olduğunu öğrendim. Mekanın yüreği gibi olsun. Yolundayız, seni unutmayacağız sevgili Yılmaz Güney saygılarımla.

 2. Ne diyebilirim ki.. Adı üstünde rahmetli kraldı ve böyle insanları tanıdıkça sol düşüncemden dolayı kendimle gurur duyuyorum. Ne Deniz’ler, ne Yılmaz’lar ne de Mahir’ler ölmedi içimizde yaşıyor.

 3. Hey zalimler sürgün edilmekle bitmeyiz, dünyaya bedeldir azımız bizim, yaksanızda yıksanızda burdan gitmeyiz, her an duyulacak sesimiz bizim bıraktığın davanın izindeyiz.

  • yusuf akın on

   Yılmaz ağabeyimizin kimseye düşmanlığı yoktu. Sadece faşist devletin ve emperyalizmin fikir akımına karşı bir düşmanlığı vardı.

   Yılmaz Güney, benim tabirimle “fakirlerin öldüğü, zenginlerin vefat ettiği” düşünülen bir düzene karşıydı. Kavgası hep bu yoldaydı ve şaşmadı. Başımız Yılmaz Güney’lerden eksik olmasın.

 4. Sayın Yılmaz Güney gibi kaç mert adam var ki? O karalık zamanda, o büyük kavgayı edecek mertin sembolü yılmaz güneydir.

  Gerçek bir özgürlük savaşçısıydın.

 5. Yılmaz ağabey insanın seni tanıdıkça tanıyası geliyor.Keşke aramızda olsaydın. Sen daima kalbimizde olacaksın. Seni yaşatacağız gönüllerimizde… Seni, senin hayatını araştırırken kendimi bulduğumu fark ettim.

 6. Biz bugun dusuncelerimizi serbest bir sekilde yorumluyabiliyorsak bunlar Yılmaz Guney ve onun gibiler sayesindedir. Bu millet size minnettar!

 7. Mesut Öncü on

  Esaret bağlarında gül olmaktansa özgürlük dağlarında diken olurum.” derdi Çirkin Kral. Her zaman kalbimizdesin! Bir gün elbet özgür olacak bütün halklar.

Bir Cevap Yaz