Muhammed Ali Sözleri

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Aklım kesiyorsa ve yüreğim inanıyorsa başarabilirim. Muhammed Ali

Muhammed Ali, Müslüman olmadan önceki ismi: Cassius Marcellus Clay Jr. (Doğum tarihi: 17 Ocak 1942, Ölüm tarihi: 3 Haziran 2016) Amerikalı Müslüman profesyonel boksör. Tüm zamanların en iyi boksörü olarak kabul edilen Muhammed Ali 1964 yılında 22 yaşındayken, S. Liston’u yenip Dünya Şampiyonu oldu, kariyeri boyunca yaptığı maçların sadece 5 tanesini kaybetmiştir.

Ben boksun Elvis’iyim.

Çalışmanın her saniyesinde nefret ediyordum fakat kendime hep Dayan! diyordum. Bugün çalışacağım ve ömrümün sonuna kadar bir şampiyon olarak yaşayacağım.

Alt tarafı bir iş işte bu. Otlar büyür, kuşlar uçar, dalgalar kumları yalar. Ben de insanları döverim.

Ben Amerika’yım. Tanımadığınız yönüyüm onun. Alışın bana. Siyah, öz güvenli, kendinden emin… Benim adım bu, sizin değil. Benim dinim, sizin değil. Benim amaçlarım, sizin değil. Alışın bana.

Zevk mutluluk demek değildir. İnsanı takip eden gölgeden öte hiçbir önemi yoktur.

Ön yargı karanlıkta kalmış olmaktan kaynaklanır. Gün ışığı onu arındırır.

Arkadaşlık, okulda öğrenilen bir şey değildir ama arkadaşlığın anlamını öğrenmediyseniz, gerçekten pek bir şey öğrenmemişsiniz demektir.

Bir korumam var. Gözleri olmasa da görebilen, kulakları olmasa da duyabilen, hafızası olmadan her şeyi hatırlayan. Bir şey yaratmak istediğinde ona sadece “ol” der. En gizli düşüncelerini bile duyandır. Tahmin et bu kimdir. O Allah’tır. O Benim korumamdır, o senin korumandır.

Allah’tan zenginlik istedim, bana İslam’ı verdi.

Büyük bir şampiyon olmak için en iyi olduğuna inanmalısın. Öyle olmasan bile, öyle gibi davranmalısın.

Risk alacak cesareti olmayan kişi, hayatta hiçbir şey başaramaz.

Benim kadar büyük olduğunuzda alçak gönüllü olmak zordur.

Mükemmel bir İngilizce konuşmuyor olabilirim ama size akıl veriyorum.

Bana iyi davranan ama garsona kaba olan birine güvenmiyorum; çünkü o pozisyonda olsaydım bana da kötü davranırdı.

Seni hiçbir zaman terk etmeyecek biri varsa O, Allah’tır.

Yorulduğunda dinlenmeyi öğren, bırakmayı değil.

Muhammed Ali Sözleri

Seni tüketen, önündeki tırmanılacak dağlar değil, ayakkabındaki çakıl taşıdır. Muhammed Ali

Dünyayı 20’sinde ve 50’sinde aynı gören adam, 30 yılını boşa harcamıştır.

İki siyahi adamın dövüşünü birçok beyaz adamın izlemesine boks denir.

Ben bir dövüşçüyüm. Göze göz karşılığa inanırım. Öteki yanağımı çevirmem. Karşılık vermeyen adama saygı duymam. Köpeğimi öldürürsen, kedini saklasan iyi edersin.

Günleri saymayın, sayılmaya değer günler yaşayın.

Başkalarına hizmet etmek, bu dünyada ödediğimiz oda kirasıdır.

Kaybedeceksen bile, bir şampiyon gibi kaybet. Çünkü ringe çıktığında karşında bir şampiyon göreceksin!

Eğer benim gözlerime korkusuzca bakamıyorsan, kaybettin demektir.

Louisville’de insanlar hala “pis zenci” diye çağırılıp köpek muamelesi görüyorken ve en basit haklarından bile mahrumken benden üzerime bir üniforma geçirip 10000 mil ötedeki bir ülkede bomba atıp kurşun sıkmamı nasıl beklerler? Hayır, 10000 mil öteye gidip beyaz köle efendilerinin beyaz olmayan başka bir millet üzerine baskı kurmalarına, onları öldürmelerine, evlerini yakmalarına yardımcı olmayacağım. Gün böyle kötü işlerin sona ermesinin günüdür. Böyle bir tavır içinde bulunmanın bana milyonlarca dolara mal olacağını söylediler. Daha önce de söyledim ve yine söylüyorum: Benim halkımın gerçek düşmanı burada, Amerika’da. Kendi özgürlüğü, kendi adaleti ve eşitlik için savaşan o insanları köleleştirmede kullanılan bir maşa olmayacağım. Dinimi, halkımı ve kendimi küçük düşüremem. Eğer bu savaşın benim 22 milyonluk halkıma özgürlük ve eşitlik getireceğini düşünseydim kendim gidip orduya katılırdım. Kendi inandığım değerler için direniyorum. Kaybedecek hiçbir şeyim yok. Beni hapse atacaklarmış, ne olmuş sanki? Zaten 400 yıldır hapisteyiz.

O (Sonny Liston) dünya şampiyonluğu için fazla çirkin. Dünya şampiyonu dediğin benim gibi yakışıklı olmalı!

Eğer benimle dövüşeceksen, hızlı ve dayanıklı olmalısın ama asıl olarak sigortan en sağlamından olmalı.

Ben en iyisiyim. Bunu gözlerimle görmeden önce de söylüyordum. Sakın bana şu işi yapamazsın demeyin. Olanaksız olduğunu anlatmayın. En iyisi olmadığımı söylemeyin. Ben en iyinin de iyisiyim.

Sporda başarı çalışmaktan öte istemekle olur.

Evde iyi biriyim ama dünyanın bunu bilmesini istemem. Anladığım kadarıyla alçak gönüllü insanların önü pek açık olmuyor.

Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarım.

İnsanlar bugünlerde çok yavaş konuştuğumu söylüyor. Bu sürpriz değil. Hesapladım, tam 29.000 yumruk darbesi aldım, fakat bunun karşılığında 57 milyon dolar kazandım. Ve bunun yarısını biriktirdim. Yani ben birkaç sert darbe aldım. Karşılığında para kazanmadan silah ve bıçakla her yıl kaç siyahi insan öldürülüyor farkında mısınız? Yavaş konuşabilirim, ama aklım yerinde…

Birçok siyah insanın başı dertte. Ama onlar özgür olmadıkça ben de özgür olamam.

O kadar hızlıyım ki; odamda ışığı söndürmeye kalktığımda, ışık sönmeden oturduğum yere dönebiliyorum.

Kaybetmenin acısı, yumruğumdan daha dayanılmazdır.

Eğer korkuyorsan, bittin demektir. Ya kahramanca savaş ya da çek git.

Muhammed Ali Alıntıları

Muhammed Ali Alıntıları

Ben bir dövüşçüyüm. Göze göz karşılığa inanırım. Öteki yanağımı çevirmem. Karşılık vermeyen adama saygı duymam. Köpeğimi öldürürsen, kedini saklasan iyi edersin. Muhammed Ali

Keşke insanlar herkesi, beni sevdikleri gibi sevselerdi. Dünya çok daha güzel bir yer olurdu.

Şampiyon olduğum zaman, eski kot pantolonumu üzerime geçirip, eski bir şapka takıp, sakal bırakarak, beni kimsenin tanımadığı bir kasabanın sokaklarında yürüyüşe çıkacağım ve beni, sadece ben olduğum için sevecek bir insan bulana kadarda yürüyeceğim, bulduğumda da onu 1 milyon dolarlık arazime tepeden bakan 250 bin dolarlık evime götürüp, cadillac arabalarımı, havanın yağmurlu olduğu günlerde kullandığım kapalı havuzumu göstereceğim ve ona “işte bunların hepsi senin, çünkü beni ben olduğum için seviyorsun” diyeceğim.

İmkansız bir hakikat değildir. Bir fikirdir. İmkansız bir ifade değildir, bir cesarettir. İmkansız, potansiyeldir. İmkansız, geçicidir. İmkansız, hiçbir şeydir.

Rüyalarınızı gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.

Şampiyonlar salonlardan çıkmaz. Şampiyonlar içlerinde tutku, hayal ve amaç olan insanlardan çıkar.

Dünya Ticaret Merkezi’ne saldırının ardından CNN Muhabiri: Sn. Muhammed Ali, bu dehşetin meydana gelmesine sebep olan teröristlerle aynı dinin bir mensubu olarak neler hissediyorsunuz?
Muhammed Ali: Siz (!) Hitler ile aynı dini paylaşan bir mensup olarak neler hissediyorsanız aynısını.

Bir hayatımız var, yakında geçmişte kalacak; yalnızca Tanrı için yaptıklarımız sonsuza dek kalacak.

Kavga, tanıklardan çok uzaklarda kazanılır ya da kaybolur. Spor salonlarında ve yolun arkasında, o ışıkların altında dans etmeden çok önce…

Bazı insanlar olmasını ister, bazıları olmasını bekler, bazıları ise oldurur.

Tek yapabileceğim doğruluk ve dürüstlük için dövüşmek. Hiç kimseyi kurtaramam. Süpermen bir bilim kurgu karakteri, ama ben gerçeğim.

Timsahlarla güreştim, balinayla boğuştum, yıldırıma kelepçe takıp hapse attım. Ben kötüyüm. Geçen hafta bir kayayı öldürdüm, bir taşı yaraladım, bir köprüyü hastanelik ettim. İlacı bile hasta ettim!

Şampiyonluğu rüyanda bile görüyorsan uyan ve hemen özür dile.

İmkansız, kendilerine verilen dünyanın içinde yaşamayı, onu değiştirmek için gereken enerjiyi keşfetmekten daha kolay bulan küçük insanların ortaya attığı büyük bir sözcüktür.

Gencim, yakışıklıyım, hızlıyım, sevimliyim ve yenilmezim.

Şampiyonlar son dakika dayanıklılıklarına sahip olmalılar, biraz daha hızlı olmalılar, beceri ve iradeye sahip olmalılar. Ama irade hep beceriden daha güçlü olmalı.

Muhammed Ali’den Kızlarına Yumruk Gibi Sözler

Dünyanın tartışmasız en iyi boksörü Muhammed Ali ve kızları arasında geçen bir diyalog. Bir gün kızları eve geldiğinde çok uygunsuz bir vaziyette giyindikleri için, Muhammed Ali kızlarına küçük bir nasihatte bulunuyor.

Kızlarından birisi anlatıyor.
Eve giriyorlar.

“Her zaman ki gibi babam kapının arkasında bizi korkutmak için saklanmıştı. Uzun uzun kucaklaştık. Ve bizleri bir gün içerisinde ancak o kadar öpülecek kadar öptü. Sonra babam bize baktı beni kucağına aldı ve asla unutmayacağım bir şey söyledi. Gözlerimin direkt içine bakarak bunu söyledi. Hana, bu dünyada Allah’ın yarattığı değerli şeylerin üzeri kapalı ve ulaşılması zordur. Elmaslar nerededir? Yerin en derinliklerinde, kapalı ve koruma halindedir. İncileri nerede bulabiliriz? Okyanusun en derinliklerinde, güzel bir kabuğun içinde korunmuş bir şekildedir. Altın nerededir? Derinlerde, üzeri kat kat kayalarla kapalı bir şekilde. Onları elde etmek için çok uğraşman gerekir. Bana ciddi bir bakış attı ve devam etti. Senin bedenin kutsaldır. Senin vücudun kutsaldır. Elmaslardan ve incilerden çok daha değerlisin. Ve bu yüzden sende kapalı olmalısın. Korunmalısın.”

Paylaş.

1 Yorum

Bir Cevap Yaz