Medeniyet atmaksa iffet ve arı (utanmayı), Medenidir Afrika yamyamları.

Menfaat üzerine dönen siyaset, canavardir.

Söhret, insanin mali olmayani dahi insana maleder.

Bu müthis düsmanlariniza karsi zirhiniz, Kur’an tezgahinda yapilan takvadir. Ve siperiniz, Resul-i Ekrem’in sünnet-i seniyyesidir. Ve silahiniz, istiaze ve istigfar ve hifzi ilahiyyeye ilticadir.

Güzel gören güzel düsünür, güzel düsünen hayatindan lezzet alir.

İman hem nurdur hem kuvvettir. Evet hakiki imanı elde eden adam kainata meydan okuyabilir.

Kendini beğenen belayı bulur,zahmete düşer;kendini beğenmeyen sefayı bulur,rahmete girer.

Dünyanın lezzetleri,zevkleri ve zinetleri Hâlıkımızı,Mâlikimizi ve Mevlamızı bilmediğimiz takdirde cennet bile olsa cehennemdir.

Bin kere vaadedeceğine bir kere vaadini yerine getir.

Şu gecenin sabahı, şu kışın baharı, ne kadar muhakkak ve kat’i ise Haşr’ın sabahı, berzah’ın baharı da o kadar muhakkak ve kat’idir.

Allah’i taniyan ve itaat eden, zindanda da olsa bahtiyardir… O’nu unutan, sarayda da olsa, zindandadir, bedbahttir.

Insanlari canlandiran emeldir; öldüren ye’stir.

Isledigimiz her bir günah, kafamiza giren her bir süphe, kalb ve ruhumuzda yaralar açar.

Her söyledigin dogru olmali, fakat her dogruyu her yerde söylemek dogru degildir.

Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde fani dünya da bıraktığın eserlere de kıymet verme.

İhsan-ı İlahiden fazla ihsan ihsan değildir. Herşeyi olduğu gibi tavsif etmek gerekir.

Sünnet-i seniye edeptir. Hiçbir meselesi yoktur ki altında bir nur bir edep bulunmasın.

Ölümü düşünmeme,kalbin paslı olmasından ileri gelir;ölüm korkusu da yakinin azlığından.

İmana gel ki elemden emin olasın;kadere teslim ol ki selamette kalasın.

Zalimler için, Yaşasın cehennem…

Göz öyle bir hassedir ki, Ruh bu alemi o pencereden seyreder.

Cennet ucuz değil, Cehennem dahi luzumsuz değil.

Ümitvar olunuz, su istikbal inkilabâti (gelecekteki devrimler) içersinde, en yüksek sada (ses), Islam’in sadasi olacaktir.

Güzel gören, güzel düsünür. Güzel düsünen, hayatindan lezzet alir.

Insan arzuyu fikir zanneder.

Deli adama “iyisin, iyisin” denilse iyilesmesi, iyi adama”fenasin, fenasin” denilse fenalasmasi nâdir degildir.

Göz öyle bir hassedir ki, Ruh bu alemi o pencereden seyreder.

Hayat sebebiyle karinca küreden büyük olur.

Zulmüyle âbâd olanin ahiri berbâd olur!

Dünya bütün şâşâsıyla ahirete nisbeten bir zindan hükmündedir.

Namazın manası Cenab-ı Hakkı tesbih,tazim ve şükürdür.

Herşey hakikaten güzeldir. Ya bizzat güzeldir veya neticeleri itibariyle güzeldir.

Herşeyi maddiyatta arayanların akılları gözlerindedir. Göz ise maneviyata kördür.

Nasıl ki ;Fatiha Ku’ran’a,insan kainata fihristedir;namaz da hasenata fihristedir.

Vicdan kalp penceresinden bakar. Akıl gözünü kapasa da vicdanın gözü daima açıktır.

Madde inceldikçe mana kuvvet kazanır;ceset disipline edildikçe ruh adeta melekleşir. İnsan işte bu farklı dünyaların berzahı hüviyesinde yaratılmıştır.

Sevgiyi sevip düşmanlığa düşman olmak,inançla coşan bir kalbin en mümeyyiz vasfıdır. Herkesten nefret ise ya gönlü şeytana kaptırmışlık veya bir cinnet eseridir. Sen insanı sev;insanlığa hayran ol..

Cenab-ı Hakkı bulan neyi kaybeder? Ve O’nu kaybeden neyi kazanır? Yani;O’nu bulan herşeyi bulur,O’nu bulmayan hiçbir şeyi bulamaz,bulsa da başına bela olur.

Paylaş.

42 yorum

 1. Şu gördüğün büyük âleme büyük bir kitap nazarıyla bakılırsa, nur-u Muhammedî (a.s.m.) o kitabın kâtibinin kaleminin mürekkebidir.
  Eğer büyük bir insan tasavvur edilirse, o nur onun aklı olur.

  Bediüzzaman Said Nursi / (Risalei Nur Külliyatı)

 2. Varı yok etmek ve yoğu var etmek -Allahın- en kolay, en suhuletli, belki daimî, umumî bir kanunudur. Bir baharda, üç yüz bin envâ-ı zîhayat -çeşitli- canlı mahlûkatın şekillerini, sıfatlarını, belki zerratlarından -zerrelerinden- başka bütün keyfiyat -özellikler- ve ahvallerini hiçten icad eden bir kudrete karşı “Yoğu var edemez” diyen adam, yok olmalı!

  Bediüzzaman Said Nursi / (Risalei Nur Külliyatı)

 3. Tabiat dedikleri şey, olsa olsa ancak bir san’at olabilir, sâni (sanatkar) olamaz. Bir nakıştır, nakkaş olamaz.
  Ey insan! İnsan isen, şu güzel işlere tabiatı, tesadüfü, abesiyeti, dal karıştırma; çirkin etme, çirkin yapma, çirkin olma.

  Bediüzzaman Said Nursi / (Risalei Nur Külliyatı)

 4. Sünnet-i Seniyye edeptir. Hiçbir meselesi yoktur ki, altında bir nur, bir edep bulunmasın.Evet, siyer-i Nebeviyeye (Hz Muhammed (s.a.v)in hayatına) dikkat eden ve Sünnet-i Seniyyeyi (emirlerini) bilen, katiyen (kesinlikle) anlar ki, edebin envâını (tümünü), Cenâb-ı Hak, Habibinde cem etmiştir (toplamıştır). Onun Sünnet-i Seniyyesini terk eden, edebi terk eder. “Edepsiz, Allah’ın lütfundan mahrum kalır.” kaidesine mâsadak olur, hasâretli bir edepsizliğe düşer.

  Bediüzzaman Said Nursi / (Risalei Nur Külliyatı)

 5. Bence ona dil uzatanlar ahirette neyin doğru neyin yanlış olduğunu yaşayarak bizzat görecekler. Bu insanlar sadece onun gibi olamadıkları için sadece kıskanıyorlar.

 6. Ey dostlar, o insanların sözlerine laf edenler tek kelime dahi konuşmayın. Adam alim olmuş. Sen kalkıp ona laf ediyorsun. Bu büyük bir terbiyesizliktir. Tabii dini ağırlıklı yazınca doğru yazınca işine gelmiyor çoğunun. Zaten bugün toplum niye böyle kötü siz insanların sözleri okusa dahi uygulamalarından. Kendinize gelin be. Bir insanı sevmek için illa ki yiyici, dostunu sırtından vuran, okumayı sevmeyen, ahlaksız, kibirli, kalleş, v.b gibi kötü özelliklere sahip olması mı gerekiyor? Böyle ahlaksız insanları esefle kınıyorum. Yazıklar olsun!

 7. Selamun aleykum…

  Ey din kardeslerim…
  Sustum anlamadılar, konuştum inanmadılar. Çünkü herkes anlamak istedigi ve inanmak istedigi kadar vardirlar.
  O yuzden yormayin kendinizi, allah o insanlara yardimci olsun VESSELAM.

  ‘ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN’

 8. Arkadaslar butun yorumları okudum bı ustadın yazdıgı sozlere bakın bı de kendı soyledıgınız sozlere hıc sokaktan gecen bır adam bu manalı anlamlı edebı sArkadaşlar bütün yorumları okudum bir üstadın yazdığı sözlere bakın, bir de kendi söylediğiniz sözlere… Hiç sokaktan geçen bir adam bu kadar manalı, anlamlı sözleri söyleyebilir mi?

  İşte Bediuzzamanın özelliği budur. Asrımızın alimidir. Ahir zamanda bize sağlayacak en iyi kuran tefsirlerini yazmıştır. Hiç tanımadığınız bir adam hakkında yanlış yorumlar yapmayın. İster iyi, ister kötü biri olsun. Araştırın öyle gelin…

  İman hem nurdur, hem kuvvettir. Hakiki imana sahip olan kainata meydan okur. Risale-i Nur’lar sizi hakiki imana ulaştırabilir. Okuyun.

 9. Ben 17 yaşındayım 2 yıldır Said Nursi’nin medreselerine gidiyorum Osmanlıca öğreniyorum ALLAH’ın izniyne Risale-i Nur’u okumaya başlayacağım hocalarımız anlatıyor hergün Risale-i Nur dersi görüyoruz o kadar seviyorum ki o dersi zevk alarak dinliyorum Said Nursi efendimiz o kadar güzel yazmış ki insanın hiç canı sıkılmıyor onu dinlerken bütün herşeyi unutuyorum. Burdan onu tanımayanlara onu araştırmalarını istiyorum onu bilmeden ona laf atmasınlar…

 10. Arkadaşlar Ahmet arkadaşımıza kızmak yerine davet edelim doğruya bilseydi yazmazdı oda.

  Bakın ne diyor üstad;
  Kim olursa olsun madem imanı var o noktada kardeşimizdir. SAİD NURSİ

  VE BAKIN ALLAH RASÛLÜ NASILDA AÇIKLIYOR BİZLERE;

  İslam Dini’ni anlatmak üzere Taif’e giden Peygamberimiz (s.a.v.)’in, orada kendisini taşlayan güruh için söylediği söz… Üstelik Allah (C.c.) yeryüzüne Cebrail (a.s.)’ı göndermişti, “Resulümün tek damla kanı yere düşerse, yeryüzünde artık nebatat bitmez.” buyurarak…

  Cebrail (a.s.), Efendimize; “istersen şu dağları onların başına geçireyim” dediğinde, işte o cevap dökülür Efendimiz’in mübarek dudaklarından: “BİLMİYORLAR, BİLSELERDİ,YAPMAZLARDI…”

  Ayakkabısının içi tamamen kan dolan bir insan, anlattığı şey hak din, kendisi alemlerin Efendisi, yaratılanların en hayırlısı, ama taşlanıyor, istese dağları başlarına geçirtebilir, bir bedduasına bakar yerin yerinden oynaması, ama o alemlere rahmet, ama o eşsiz bir merhamet timsali, o anında bile ümmetinin selametini arzular halde.

 11. Cenab-ı Hakkı bulan neyi kaybeder? Ve O’nu kaybeden neyi kazanır? Yani; O’nu bulan herşeyi bulur, O’nu bulmayan hiçbir şeyi bulamaz, bulsa da başına bela olur. Cok güzel…

 12. Buradaki yorumlarınıza bakarak sizin nasıl biri olduğunuzu anlayamayacağım gibi, Said Nursi Hazretlerini de sadece bu sözlere bakarak anlayamayız.

 13. Ahmet Akif Yıldız on

  Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi’nin sözlerini anlamak için önce kendisini tanımanız lazım. Onun o mükemmel davasını anlamak lazım. Önce bunları anlayın sonra yorumlarınızı atın. Bilip bilmeden başkaları hakkında yorum yapmak kimsenin haddine düşmemiştir.

 14. Rıdvan Kaya on

  Selamün Aleyküm. Öncelikle kendimi tanıtayım. Ben, Mektubat kitabındaki beyaz sarıklı gencim lakin şu an aranıza katılamam 2023 yılında Türkler Yahudilere saldıracaklar. Sizler o zaman hiç vakit kaybetmeden doğruca suudi arabistana gidin çünkü sonrasında 3. dünya savaşı olacak ve Türkiye yerle bir olacaktır.

Bir Cevap Yaz