Şeyh Bedrettin Sözleri

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Yüksekte Yer Tutanlar Aşağıdakiler Kadar Emniyette Değildir.

Bilesin Ki, Atın Iyisine Doru, Yiğidin Iyisine Deli Derler.

Bey Memleketten Öte Değildir. Bir Savaş Yalnızca Bey Için Yapılmaz. Durmaya Dinlenmeye Hakkımız Yok Çünkü Zaman Yok Süre Az.

Hayvan Ölür Semeri Kalır; Insan Ölür Eseri Kalır. Gidenin Değil Bırakmayanın Ardından Ağlamalı.

Dünya Senin Gözlerinin Gördüğü Gibi Büyük Değildir. Bütün Fethedilmemiş Gizemler, Bilinmeyenler, Görülmeyenler, Ancak; Senin Fazilet Ve Erdemlerinle Gün Işığına Çıkacaktır.

Sabır Kara Bir Dikeni Yutmak, Diken Içini Parçalayıp Geçerken De Hiç Ses Çıkarmamaktadır.

Geçmişini Bilmeyen, Geleceğini De Bilemez.

Kişinin Gücü Günün Birinde Tükenir Ama Bilgi Yaşar. Bilginin Işığı Kapalı Gözlerden Bile Içeri Sızar Aydınlığa Kavuşturur.

Üç Kişiye Acı; Cahiller Arasındaki Alime, Zenginken Fakir Düşene, Hatırlı Iken Itibarını Kaybedene. Gördün Söyleme, Bildin Bilme.

Faydalı Ile Faydasızı Ayırdedebilenler, Bilgi Sahibi Olanlardır.

Yalnızlık Korkanadır. Toprağın Ekim Zamanını Bilen Çiftçi Başkasına Danışmaz. Yalnız Başına Kalsa Da! Yeter Ki Toprağın Tavda Olduğunu Bilebilsin.

Osman Beye Nasihatı: Oğul, Insanlar Vardır, Şafak Vaktinde Doğar, Akşam Ezanında Ölürler. Avun Oğlum Avun. Güçlüsün Kuvvetlisin, Akıllısın, Kelamlısın. Ama; Bunları Nerede, Nasıl Kullanacağını Bilemezsen Sabah Rüzgarında Savrulur Gidersin. Öfken Ve Nefsin Bir Olup, Aklını Yener. Daima Sabırlı, Sebatlı Ve Iradene Sahip Olasın. Dünya Senin Gözlerinin Gördüğü Gibi Büyük Değildir. Bütün Fethedilmemiş Gizemler, Bilinmeyenler, Görülmeyenler, Ancak; Senin Fazilet Ve Erdemlerinle Gün Işığına Çıkacaktır.Ananı, Atanı Say, Bereket Büyüklerle Beraberdir. Bu Dünyada Inancını Kaybedersen Yeşilken Çorak Olur, Çöllere Dönersin. Açıksözlü Ol. Her Sözü Üstüne Alma. Gördün Söyleme, Bildin Bilme. Sevildiğin Yere Sık Gidip Gelme, Kalkar Muhabettin Itibar Olmaz. Üç Kişiye Acı; Cahiller Arasındaki Alime, Zenginken Fakir Düşene, Hatırlı Iken Itibarını Kaybedene. Unutma Ki! Yüksekte Yer Tutanlar Aşağıdakiler Kadar Emniyette Değildir. Haklı Olduğunda Mücadeleden Korkma. Bilesin Ki Atın Iyisine Doru, Yiğidin Iyisine Deli Derler.

Paylaş.

2 yorum

  1. Osman Bey’e yapılan bu öğütler: Şeyh Bedreddin’in değil, Şeyh Edebali’nindir. Osman Beyin Kayın-babasıdır Edepali. Onu Devlet Koltuğuna ağızlarken söylenmiştir. Bu yanlışın düzeltilmesi gerekir; iyi olur.

Bir Cevap Yaz