İbni Sina Sözleri

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Çok gerekli olmadıkça ilaç kullanma!

Hiç kimse görmek istemeyen kadar kör değildir.

İnsanın ruhu kandil, bilim onun aydınlığı ve Tanrısal bilgelik de kandilin yağı gibidir. Bu yanar ve ışık saçarsa o zaman sana “diri” denilir.

Her hastalığı yapan bir kurttur. Yazık ki onu görecek elimizde âlet yoktur. (Mikroskop)

Dünya bir eğlence ve oyun yeri değildir.

İnsanlar ileri sürdüğünüz nedenlere, içtenliğinize, çektiğiniz acıların ağırlığına ancak siz öldükten sonra inanırlar. Yaşadığınız sürece durumunuz şüphelidir, çok çok sizden şüphe ederler, bu kadarına hak kazanabilirsiniz.

İlim ve sanat ittifak görmediği ülkeyi terk eder.

Bütün hastalıklar esasen yenilen ve içilen şeylerden ileri gelmektedir.

Benim gönlümün kırılmaz sabrı, senin gönlünün yumuşamaz katılığı var. Şu halde sevgilim aşk yolunda ikimiz de sert taşız.

Kendinin ne olduğunu bilen insan, bazı kendini bilmezlerin, onun hakkında söylediklerinden etkilenmez.

Hazm olunmadan önce yenen yemek üzerine tekrar yemek yemekten sakın!

İnsanın ruhu kandil, bilim onun aydınlığı ve Tanrısal bilgelik de kandilin yağı gibidir. Bu yanar ve ışık saçarsa o zaman sana “diri” denilir.

Paylaş.

13 yorum

  1. Biryerde bir yanlış görür isem mutlaka söylerim. Yiğidi öldür hakkını ver demiş atalarımız. Bu yazıyı buraya koymak için uğraşan arkadaşa teşekkürler. Eline sağlık.

  2. İmam Beyhaki’nin rivayet ettiği bir Hadis-i Şerif’te Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: “İlim öğrenmek öğretmek her müslüman üzerine farzdır.” (Misal, nasıl namaz kılacağız? bunu öğrenmek farzdır.)

  3. Dünya eğlence ve oyun yeri değil derken ne demek isteniyor? Zira ayette;

    “Bu dünya hayatı sadece bir oyun ve oyalanmadan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte asıl hayat odur. Keşke bilmiş olsalardı. Ankebut Sûresi 64. Âyet”

  4. Benim gönlümün kırılmaz sabrı, senin gönlünün yumuşamaz katılığı var. Şu halde sevgilim aşk yolunda ikimiz de sert taşız. Çok hoşuma gitti teşekkürler.

Bir Cevap Yaz