Fidel Castro Sözleri

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Ben Bir Marksist Leninistim Ve Yaşamımın Son Anına Kadar Da Böyle Kalacağım.

Castro Atatürk’ü Kastederek, “O’nun Yaptıklarını Ben Başaramazdım. Asıl Devrimci Atatürk’tür. Bu Kadar Büyük Bir Devrim Yaptım Ama Atatürk’ün Yaptıklarını Başaramazdım.

İsterse Amerika’ya Seçimler Için Bir Gözlemci Gönderelim.

Beni Suçlayabilirsiniz, Sorun Değil: Tarih Beni Aklayacaktır.

Devrim Hareketine 82 Kişiyle Başladım. Eğer Bunu Tekrar Yapmak Zorunda Kalsaydım Yanıma 10 Ya Da 15 Sadık Insan Alırdım. Eğer Sadıksanız Ve Hareket Planınız Varsa Ne Kadar Küçük Olduğunuzun Hiç Bir Önemi Yoktur.

Eğer Büyük Kitleleri Ikna Edebilmişse, Fikirler Silahlara Ihtiyaç Duymaz.

Devrim Için Savaşmayana Komünist Denmez.

Bir Katilin, Bir Hırsızın Başbakan Olduğu Bir Cumhuriyette, Dürüst Kişilerin Yerinin Ya Mezar, Ya Cezaevi Olduğunu Anlayabilmek Zor Bir Şey Olmasa Gerek.

Atatürk’ün Büyük Bir Asker, Döneminin En Önemli Liderlerinden Biridir.

Yönetimin Bir Suçlu Veya Hırsız Tarafından Garanti Altına Alındığı Bir Cumhuriyette Onurlu Insanların Öldürülmesi Veya Hapsedilmesi Olağandır… Beni Lanetleyin. Bunun Hiçbir Önemi Olmayacak, Çünkü Tarih Benim Yanımda Yer Alacak.

Atatürk, 1919’Da Anadolu’dan Düşmanları Kovmak Için Bandırma Gemisi’yle Samsun’a Çıktı. Ve Anti-Emperyalist Bir Savaş Verdi Ve Zafere Erişti. Biz, Atatürk’ün Bu Devrimci Savaşından Etkilendik-Esinlendik Ve Tam 40 Yıl Sonra, 1959’Da Granma Gemisi’yle Havana’ya Çıktık. Ülkemizden Emperyalistleri Ve Işbirlikçisi Faşist Batista Rejimini Yıkmak Için. Biz De Zafere Eriştik. Bizim Ve Tüm Mazlum Halkların Esin Kaynağıdır Devrimci Kemal Atatürk… Sağdan Sola Doğru Yazılan Arap Harfli ALFABE’yi Bırakıp, Soldan Sağa Doğru Yazılan Latin Harfli ABECE’ye Geçilen Harf Devrimi Başta Olmak Üzere, Bir Dizi Çağdaş Ve Aydınlanmacı Cumhuriyet Devrimlerini Bu Kadar Kısa Sürede Biz Asla Başaramazdık.

Paylaş.

Bir Cevap Yaz