Uğur Mumcu Sözleri

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz

Unutmayalım ki cesur bir kez, korkak bin kez ölür. Önemli olan, insanın böyle bir toplumda “mezar …taşı” gibi susmamasıdır.

Kemalizm benim yaşam şeklimdir.

Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi…Bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi.

Kimi ölüler bize ne kadar yakın Yaşayanların birçoğu ne kadar da ölü.

Bir ulus, ne kadar okuma-yazma, öğrenme, araştırma eğilimde ise, o kadar sağlam, o kadar hoşgörülü ve demokrat yapıda olur.

Atatürkçülük ne demektir? Atatürkçülük, kısaca ulusal bağımsızlık ve ulusal onur demektir.Atatürkçülük, özetle antiemperyalist bir Kurtuluş Savaşı’nı başlatan ve sürdüren bir eylem ve öğretidir.

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler” parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye’de vermiştir.

Bir kişiye yapılan haksızlık, bütün topluma karşı işlenen bir suçtur.

Öyleyse vurun, parçalayın! Her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklar doğacaktır.

Susanlar da bu insanlık suçlarına katılmış olur. Bu masum insanlar, Yahudi de olur, Arap da, Hıristiyan da. Ölenlerde ırk ve din ayırımı yapılmaz. Ölen insandır.

Biz unutkan bir ulusuz. Unutuyoruz olup bitenleri. Unutuyoruz ve oğulları kızları ölen ana babaları, kanlı gözyaşlarıyla baş başa bırakıp gidiyoruz.

Evrensel kültürün sanat ve düşün rüzgarları ile Türkiye er geç çağdaş uygarlığa demir atacak.

Milliyetçilik, sömürücülerin değil; Mustafa Kemal devrimcilerinin bayrağıdır.

Türk vatandaşı ; isviçre medeni kanunua göre evlenen,italyan ceza yasasına göre cezalandırılan,alman ceza mahkemeleri usulü yasasına göre yargılanan,fransız idare hukukuna göre idare edilen ve islam hukukuna göre gömülen kişidir.

Temelinde bağımsızlık harcı yatan Cumhuriyetimiz, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra emperyalistlerin ahtapot kollarında teslim edilmiştir. Öyle bir teslimiyettir ki, yer altı zenginliklerimiz çokuluslu şirketlerin emrindedir; öyle bir teslimiyettir ki, petrol, maden ve yabancı sermaye yasaları yabancı uzmanlarca hazırlanmıştır; öyle bir teslimiyettir ki, ülke topraklarının bir bölümü üs adı altında başka devletin genelkurmayına armağan edilmiştir; öyle bir teslimiyettir ki, ordumuzun silahları, araç ve gereçleri okyanus ötesi ülkelerin buyruklarına bağlanmıştır.

Paylaş.

6 yorum

 1. İyi ki vardın, iyi ki yüreklerimizde varsın, korkuya teslim olan aydınları, kalemleri iyiki görmedin…

  Bir pazar sabahıydı Ankara kar altında
  Zemheri ayazıydı yaz güneşi koynunda
  Zalimler pusudaydı bedenim paramparça
  Ucuz can pazarıydı kalemim düştü kana

  Uğurlar olsun uğurlar olsun
  Hüzünlü bulutlar yoldaşın olsun
  Bir keskin kalem bir kırık gözlük
  Yürekli yiğitlere hatıran olsun

 2. Keşke herkes senin gibi cesaretli olsa kişisel çıkarları için yaşamasa ama insanımız öyle durumdaki sadece kendini düşünen bencil vurdumduymaz. Ölümlerede alışırız biz şehitlerede susturulmayada yeterki çıkarlarımız olsun. Yarını düşünen kim cebimiz dolsun yeter vatanmı satılmış savaşmı çıkmış boşver lanet olsun haysiyet gurur kalmamış.

 3. Gormeyi arzuladigimiz Ataturk Turkiyesi icin;

  Bir ulus, ne kadar okuma-yazma, öğrenme, araştırma eğilimde ise, o kadar sağlam, o kadar hoşgörülü ve demokrat yapıda olur.

 4. Herşeyi o kadar güzel özetlemişki, onun gibi öngörüşü kuvvetli insanın fiziksel yok edilişi zannetmesinlerki yüreğimizden o değerli insanı bizden kopardılar, eserleri, yüreğimizdeki sevgisi gün ve gün artmaktadır. Huzur içinde uyusun…

Bir Cevap Yaz