Thomas Jefferson Sözleri

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Komşunun Yirmi Tane Tanrı Var Demesi Ya Da Hiç Tanrı Yoktur Demesi Bana Bir Zarar Vermez. Ne Benim Cebime Dokunur Ne De Bacağımı Kırar.

Güç Sözkonusu Olduğunda, Insanlara Hiç Bir Zaman Güvenme Ve Onları Kötülük Yapmamaları Için Anayasanın Zincirlerine Bağla.

Geleceğin Hayallerini Geçmişin Tarihinden Daha Çok Seviyorum.

Toplumsal Çıkarlar Bütün Dinlerin Üzerinde Anlaştığı (Bütün Dinlerin Hepsi, Cinayeti, Çalmayı, Soygunculuğu Ve Yalancı Şahitliği Yasaklar Ahlaki Kaidelere Dayalıdır. Gayriahlaki Olan Dini Dogmalar Ile Ilgilenmemeliyiz.

Her Memleketin Halkı Kendi Haklarının Hem Bekçisi, Hem De Kendi Felaketi Için Kullanılabilecek Yeğane Alettir. Şuna Iyice Inanmışımdır Ki, Muayyen Bir Kültür Seviyesine Sahip Halkın Elinden Başka Bir Yerde Hürriyetimiz Tehlikeden Masun Değildir.

Başarılarımız Yaptığımız Kötü Hareketlerden Daha Çok Düşman Kazandırır.

Morali Yüksek Insanın Hedefine Ulaşmasını Hiçbir Şey Engelleyemez. Bozuk Moralli Insanlara Yardım Edecek Şey Ise, Dünyada Mevcut Değildir.

Bazen Insanın Kendisini Yönetmesine Güvenilmemesi Gerektiği Söylenir? O Zaman Insanın Başkalarını Yönetmesine Güvenilebilir Mi? Veya Insanı Yönetmesi Için Krallar Kılığına Bürünmüş Melekler Bulabilir Miyiz? Bırakalım Bunun Cevabını Tarih Versin.

Bize Yaşam Veren Tanrı, Özgürlüğü De Verdi.

Hiç Kimse Kalabalığa Arkasını Dönmeden Orkestrayı Yönetemez.

Halk Kütlelerine Tahsil Ve Terbiye Veriniz Ki, Onlar Sulh Ve Nizamı Onlar Koruyacaktır. Halkı Her Zaman Aydınlatınız Ki, Seherdeki Şeytani Ruhlar Gibi, Beden Ve Dimağdaki Fenalık Ve Zulüm Erisin.

Dürüstlük, Bilgelik Kitabının Ilk Konusudur.

Özgürlük Ağacı, Belirli Aralıklarla Vatanseverlerin Ve Vatan Hainlerinin Kanlarıyla Sulanmalıdır.

Hiçbir Şey Doğru Zihinsel Yaklaşıma Sahip Birini Amacından Saptıramaz. Yanlış Yaklaşım Içinde Olana Ise Yapılacak Bir Şey Yoktur.

Yeryüzündeki En Büyük Veya En Küçük Bir Insana Yazarken Hiç Bir Fark Gözetmedim.

İnsanlara Eğitim Ve Bilgi Sağla. Barış Ve Düzenin Sağlanmasının Kendi Çıkarları Için Gerekli Olduğunu Onlara Öğret.

Her Yaptığını Bütün Dünya Izliyormuş Yap.

En Az Yöneten Devlet, En Iyi Devlettir.

Akıllılar, Zayıf Yanlarını Bildiklerinden, Yanılmayacaklarını Ileri Sürmezler.

Hürriyet Toprağı Karış Karış Zaptedilir. Daima Ilerlemek Için Peyderpey Elde Ettiklerimizle Memnun Olmalıyız. Kendi Menfaatleri Için Dahi, Insanları Ikna Etmek Bir Hayli Zaman Alır.

Her Yurttaş Asker Olmalı. Yunanda Ve Romalılarda Böyleydi. Her Özgür Toplumda Da Böyle Olmalı.

Halkın Işine Herkes Kendi Işi Gibi Bakmalıdır. Bütün Amme Hizmetlerinin Halka Öğretilmesi Daima En Başta Gelmelidir.

Paylaş.

Bir Cevap Yaz