Ayn Rand Sözleri

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Politika Ile Yalnız Bir Sebepten Ilgilendim; Politikayla Ilgilenme Ihtiyacı Duymayacağım Günlere Ulaşmak Için.

Benim Felsefem, Özünde, Hayattaki Ahlaki Amacı Kendi Mutluluğunu Olan, Varlığının Yegane Amacı Ve En Yüce Eseri Olarak Yaratıcı Üretkenliğini Gören Kahramansı Bir Varlık, Bir Insan Konseptidir.

Onların Gerçeklere, Fikirlere, Yapılan Ve Yapılacak Işe Kaygısı Yok. Onların Tüm Ilgisi Insanlara Dönük. “Bu Doğru Mu?” Diye Sormuyorlar. Yargılamak Için Değil, Tekrarlamak Için. Yapmak Için Değil, Yapıyormuş Izlenimi Vermek Için. Yaratmak Değil, Göstermek. Yetenek Değil, Dostluk. Nitelik Değil, Fors.

En Sefil Insan Amaçsız Olandır.

Sosyal Yaşamda Kazanılan Iki Büyük Değer Vardır: Bilgi Ve Ticaret.

Birey Haklarını Ihlal Etmek Demek, Onu Kendi Yargısının Aksi Yönde Davranmaya Zorlamak Veya Onun Değerlerini Kamulaştırmak Demektir. Esas Olarak Bunu Yapmanın Yalnız Bir Yolu Vardır: Fiziksel Zor Kullanımı. İnsan Haklarının Iki Olası Ihlalcisi Vardır; Suçlular Ve Siyasi Yönetim.

İnsan Önce Tanrı’nın Tutsağıydı. Zincirlerini Kırdı. Sonra Kralların Tutsağı Oldu. Yine Zincirlerini Kırdı. Artık Hiçkimsenin Tutsağı Olmamalı.

Tüm Istedikleri,Tüm Aradıkları Bağırmak Için Bir Bahanedir: “Kendimi Tutamadım, Ne Yaptığımı Bilemedim,Beni Affet Tanrım .

Siyasi Yönetimlerin En Sevmediği Şeylerin Başında Bireyin Bağımsızlığı Ve Egonun Vizyonu Gelir. Egonuzu Ve Kimliğinizi Siyasi Yönetimlere Karşı Koruyun.

Kapitalizm, Mülkiyet Hakkı Dahil, Bütün Birey Haklarını Tanıyan, Bütün Mülkiyetin Özel Bireylerce Sahiplenildiği Bir Sosyal Sistemdir.

Özgür Toplumu Savunmak Isteyen Bir Kimse, Özgür Toplumun Vazgeçilmez Temelinin Birey Hakları Ilkesi Olduğunu Bilmelidir. Birey Haklarını Muhafaza Etmek Isteyen Bir Kimse, Kapitalizmin Birey Haklarını Karşılayabilecek Ve Koruyabilecek Tek Sistem Olduğunu Anlamalıdır.

Kapitalizmin Dış Politikasının Özü Serbest Ticarettir; Yani Ticarette Konulan Duvarların, Korumacı Gümrüklerin Ve Özel Imtiyazların Kaldırılmasıdır; Dünya Ticaretinin, Birbirleriyle Doğrudan Ilişkide Bulunan Bütün Ülkelerin Vatandaşları Arasında, Serbest Uluslararası Değişim Ve Rekabete Doğru Yolların Açılmasıdır.

Hak Ettiğiniz Dünyayı Elde Edebilirsiniz; O Dünya Mevcuttur, Gerçektir, Mümkündür: O Dünya Sizindir. Fakat Onu Elde Etmek Için Kendinizi Tamamen Adamanız, Geçmiş Dünyanızla, O Dünyanın ‘Insan Başkalarının Hatırı Için Yaşaması Gereken Kurbanlık Hayvandır’ Diyen Temel Doktrini Ile Bütün Bağlarınızı Koparmanız Gereklidir. Kendi Kişiliğinizin Kıymeti Uğruna Mücadele Edin. Kendi Gururunuz Uğruna Mücadele Edin. İnsan Tabiatının Özü Olan Hükümran Ve Rasyonel Zihniniz Uğruna Mücadele Edin. Ahlakınızın Yaşamanın Ahlakı Olduğuna, Mücadelenizin, Yeryüzünde Var Olmuş Her Başarının, Her Kıymetin, Her Yüceliğin, Her Güzelliğin, Her Iyiliğin Mücadelesi Olduğunu Bilmenin Verdiği Mutlak Güven Ve Dürüstlükle Mücadele Edin.

Paylaş.

Bir Cevap Yaz