Niccolo Machiavelli Sözleri

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

İnsanlar Öylesine Saf Ve Zayıftırlar Ki Aldatmak Isteyen, Dilediği Kadar Ahmağı Kolayca Bulur.

Devletten Bagimsiz Ahlak Ve Hukuk Düsünülemez. Devletin Bitigi Yerde, Hukuk Da Ahlak Da Biter. Hukuk Ve Ahlak Devlet Için Vardir.

Eğer Kötülük Yapılacaksa Bir Anda Yapılmalıdır. Bu Yolla, Kısa Sürelere Sığacağı Için Sonuçları Daha Az Acı Verir. Fakat Iyilikler Yavaş Yavaş Hayat Geçirilmeli; Tadında Böylece Daha Iyi Varılmalıdır.

Kendi Düşen Adam Bırak Düşsün . Eğer Bir Başkası Tarafından Itilmişse Işte O Zaman Onu Tut.

Hükümdar Halkı Öyle Korkutmalıdır Ki,Sevilmese Bile Nefret De Uyandırmasın. Halkın Malına Ve Irzına Dokunulmazsa Bu Da Sağlanabilir. Gerektiğinde Sebepleri Açıkça Belirtilerek Birinin Kanına Girilebilir. Ancak Özellikle Kimsenin Malına Dokunmamak Gerekir. Çünkü Insanlar Babalarının Kaybını Unuturlar Da Mallarının Kaybını Unutamazlar.

Amaca Ulasmak Için Her Araç Yasal Ve Ahlakidir.

Bir Hükümdar Hayvan Gibi Davranabilmelidir. Onun Tilki Ve Aslandan Öğreneceği Şeyler Vardır. Tuzakları Sezmek Için Tilki, Kurtları Korkutmak Için De Aslan Olmak Zorundadır.

Her Hatamın Arkasından Sonumun Geldiğini Düşünürüm. Ancak Rakiplerim Hatanın Büyüklüğü Karşısında Şaşırıyor, Her Hatamda Keramet Arıyorlardı. Böyle Böyle Ünlü Oldum.

Genel Olarak Insanlara Ve Sözlerine Güvenilmez, Çünkü Insanlar Size Verdikleri Sözü Tutmayacak Sefil Yaratıklardır, Sizin De Onlara Verdiğiniz Sözü Tutmanız Gerekmez.

İnsan Istedi Mi, Pişman Olmaya Daima Zaman Bulur.

Bana Göre, Sadece Kendi Gücüne Dayanıp, Insan Ve Para Gücüyle Iyi Bir Ordu Kurup Gelebilecek Her Türlü Saldırıya Yanıt Verebilen Hükümdar, Tam Hükümdardır.

İnsanlara Ya Iyi Davranınız Ya Da Onları Ayaklarınızın Altında Eziniz. Çünkü Az Incindiklerinde Intikam Peşine Düşebilirler, Daha Fazlasındaysa Bunu Akıllarına Bile Getiremezler.

İnsanlar Size Karşı Suç Işledikleri Ve Kötülük Yaptıkları Zaman, Sizin Onlara Vereceğiniz Yanıt, Onların Size Yaptığından Bin Beter Olabilir Ve Olmalıdır.

Adalet Daima Güçlüden Yanadır.

Ben Cennete Değil Cehenneme Gitmek Istiyorum; Çünkü Cehennemde Papalar, Krallar Ve Prenslerle Beraber Olurum, Oysa Cennette Sadece Dilenciler, Keşişler Ve Havariler Var.

Din, Ahlak Ve Hukuk Devlete Baglidir. Amaci Gerçeklestirmek Için Gerektiginde Devlet Bunlari Alet Olarak Kullanmalidir.

Asıl Dikkate Alınması Gereken Şu: İnsanlar Kazanılmalı, Ya Da Kökleri Kazınmalıdır; Ağırlıksız Baskılara Karşı Öc Almaya Kalkışır, Ağır Baskılara Karşı Koyamazlar. Bir Insana Baskı Uygulandığında, Öyle Bir Yol Izlenmeli Ki, Öc Almayı Düşünmeye Fırsat Bulmasın.

Devlet Bir Ulusa Dayaniyorsa, Yeterli Gücü Bu Kökten Alabilir. Kilise Devletin Karsisinda Ya Da Üstünde Olmamalidir.

Korkulmak Sevilmekten Iyidir. Sevgiyi Ayakta Tutan Şey, Şükran Hissidir. Ancak Insanlar Fazlasıyla Bencil Olduklarından, Kendi Işlerine Geldiği Noktada Bu Şükran Hissini Bir Kenara Bırakıp Çekip Gidebilirler. Oysa Korkuyu Ayakta Tutan, Cezalandırılma Olasılığıdır Ki Bu Olasılık Her Zaman Daha Etkilidir.

Insanlar Genel Olarak Kötüdürler, Bu Nedenle De Her Türlü Kötülügü Hak Ederler.

Kaçman Gerektiğinde Kaç, Cesur Olman Gerektiğinde Cesur Ol, Her Şeyi Kendin Için Yapıyorsun.

Düşmanınıza Saldırabilirsiniz; Doğru Mu Yanlış Mı Yaptığınızı Düşünmeniz Gerekmez, Er Ya Da Geç Yargı(Ç)Larınız Sizi Haklı Çıkarmak Için En Iyi Gerekçeleri Bulacaktır Nasıl Olsa.

Paylaş.

Bir Cevap Yaz