Marcus Aurelius Sözleri

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Öfkenin Sonuçları Nedenlerinden Çok Daha Üzücüdür.

Eğer Bir Dış Etken Sizi Üzerse, Duyduğunuz Acı O Şeyin Kendisinden Değil, Sizin Ona Verdiğiniz Değerden Geliyordur, Onu Da Her An Ortadan Kaldırma Gücünüz Vardır.

Eğer Birisi Yanlış Yapıyorsa, Ona Nazikçe Yol Göster Ve Nerede Yanlış Yaptığını Anlat. Eğer Bu Da Onu Düzeltmiyorsa Kabahati Kendinde Ara, Hatta Daha Iyisi Hiç Kimsede Arama.

Sağlıklı Bir Göz, Görülebilen Her Şeyi Görebilmelidir Ve ‘Yalnızca Iyi Olan Şeyleri Görmek Istiyorum’ Demez; Çünkü Bu Ancak Hastalıklı Bir Gözün Durumudur. Sağlıklı Bir Kulak Ve Sağlıklı Bir Burun, Işitilebilecek Ve Koklanabilecek Her Şeyi Algılamalıdır.Şunu Unutma Ki, Düşünceni Değiştirmek Ve Senin Yanlışlarını Düzelten Birisinin Söylediklerine Uymak Özgürlüğünden Ödün Vermek Anlamına Gelmez. Çünkü Bu Değişiklik, Senin Iradenle Olmuştur, Kendi Arzuna, Değerlendirmene Ve Anlayışına Uygun Olarak Yapılmıştır.

İyi Insan Nasıl Olmalı Diye Tartışarak Daha Fazla Vakit Kaybetme: İyi Insan Ol.

Tüm Zaferlerin Sırrı Bariz Olmayan Şeyleri Düzenlemede Yatar.

Tek Bir Dünya, Tek Bir Hakikat, Tek Bir Tanrı, Tek Bir Kanun Vardır.

Birisine Bir Iyilik Yaptığında Ne Bekliyorsun? Doğru Şeyi Yaptığından Ötürü Hoşnut Olman Ve Bu Iyiliğin Karşılığını Beklememen Gerekmez Mi? İnsanlar Birbirleri Için Yaratılmıştır. Ya Onlara Doğru Yolu Göster Ya Da Onlara Karşı Anlayışlı Ol.

Hayatımız Düşüncelerimizin Eseridir.

Kendisiyle Uyum Içinde Yaşayan, Evrenle Uyum Içinde Yaşar.

Yıldızların Yer Değiştirişini Görmek Mi Istiyorsun, Onlarla Birlikte Dönmen Gerek.

Başkalarının Yaptıklarına Söylediklerine Ve Düşündüklerine Aldırış Etmeyen , Sadece Iyi Bir Insan Olmak Için Kendi Yaptıklarıyla Ilgilenen Bir Insan Ne Çok Zaman Kazanır.

Bir Şeyi Yapmak Yalnızca Sana Zor Geliyor Diye Bunun Bir Insan Için Olanaksız Olduğunu Düşünme. Eğer Bir Şey Insan Için Olanaklıysa Ve Insan Doğasına Uygunsa, Senin Tarafından Da Yapılabileceğine Inan.

Eğer Bir Dış Etken Sizi Üzerse, Duyduğunuz Acı O Şeyin Kendisinden Değil, Sizin Ona Verdiğiniz Değerden Geliyordur, Onu Da Her An Ortadan Kaldırma Gücünüz Vardır.

Şunu Asla Aklından Çıkarma, Ister Üç Bin Yıl Yaşa, Ister Otuz Bin Yıl, Şu Anda Sahip Olduğundan Başka Bir Yaşamı Yitiremezsin Ve Mevcut Yaşamın Sona Erdikten Sonra Yeni Bir Yaşama Da Sahip Olamazsın.

Birisinin Hatasına Öfkelendiğinde Derhal Kendine Bak Ve Kendinin De Nasıl Hata Yaptığını Düşün; Örneğin Iyinin Paraya Ya Da Hazza Ya Da Bir Parça Şöhrete Eşdeğer Olduğunu Düşünmen Gibi… Bunun Bilincine Vardığında, Özellikle De Seni Öfkelendiren Kişinin Gergin Olduğunu Ve Yapabileceği Pek Başka Bir Şey Olmadığını Ayrımsadığında Öfkeni Hemen Unutursun. Ve Eğer Bir Yolunu Bulabilirsen, Karşındaki Insanın Gerginliğini Gidermelisin.

Eğer Gerçekten Sahip Olduğumuz Biricik Şey Içinde Bulunduğumuz An Ise Ve Sahip Olmadığımız Bir Şeyi Yitirmemiz De Mümkün Olmadığına Göre, Birisinin Elimizden Alabileceği Tek Şey Yaşadığımız Andır.

Paylaş.

Bir Cevap Yaz