John Fowles Sözleri

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Yoksul Bir Ülkede Yurtseverlik, Eğer O Ülke Zengin Ve Güçlü Olsaydı Insanın Kendi Ülkesinin En Iyi Olduğuna Inanmaktır. Zengin Bir Ülkede Yurtseverlik, O Ülke Zengin Ve Güçlü Olduğu Için Insanın Kendi Ülkesinin En Iyi Olduğuna Inanmaktır.

Duygularla Konuşurlar. Pek Kesin Bir Dil Değil Bu. Tam Tersi. En Kesin Dil. İnsan Öğrenebilirse Tabii.

Evren Aynı Kalmak Için Değişir Biz Ise Farklı Olmak Için.

Mutluluk Skalasında Evrim Dikey Değil, Yataydır.

Tanrısal Çözüm, Yönetilenlerin Yönetildik Diyemeyeceği Bir Anlamda Yönetmeden Yönetmektir. Yani Içinde Yönetilenlerin Kendilerini Yönetmek Zorunda Oldukları Bir Durum Oluşturmaktır.

Yaşam Ölüme Ödediğimiz Bir Bedeldir, Tersi Değil. Yaşamımız Kötüleştikçe Daha Fazla Öderiz, Daha Iyiye Gittikçe Ucuzlar.

Hepimiz Sevilmekten Ya Da Nefret Edilmekten Hoşlanırız. Bu Anımsanacağımızın, Varolduğumuzun Bir Işaretidir. Bu Nedenle Sevgi Yaratamayanların Çoğu Nefret Yaratmışlardır. O Da Anımsanır.

Istırap, Ölüm Felaket, Talihsizlik, Trajedi Dediğimiz Şeye Özgürlüğün Bedeli Demeliyiz.Bu Istıraplı Özgürlüğe Tek Seçenek Istırap Çekmeyen Bir Özgürlüksüzlüktür.

Ölüm Daha Mutlak Göründükçe Yaşam Daha Otantik Olur.

Birleşme Bir Ilkedir. Proton Elektronla Birleşir, Atomlar Birleşerek Karmaşıklıkları Artar, Birleşerek Moleküller Yaparlar, Amip Amiple Birleşir, Erkek Dişiyle Birleşir, Akıl Akılla Birleşir, Ülke Ülkeyle… Varoluş Birleşmiş Olmaktır. Olmak Birleşmektir. Ve Varlık Ne Denli Yüksek Olursa Birleşme O Kadar Fazla Olur.

Miliyetçilik Ucuz Bir Içgüdü Ve Tehlikeli Bir Alettir. Herhangi Bir Ülkeden Başka Ülkelere Borçlu Olduğu Şeyleri Çıkarıp Alın Ve Sonrada Onunla Gurulanabilirseniz Gururlanın.

Düşünüyorum Öyleyse Varım Değil; Yazıyorum, Çiziyorum Öyleyse Varım.

Bizler Doruğu Hiçbir Zaman Göremeyecek Olan Köleler Değiliz; Çünkü Hiçbir Doruk Yoktur.Yaşam Yüzyıl Sonra Daha Az Kusurlu Olacaktır. Mükemmeleşebilme Anlamsızdır. Çünkü Sonsuz Sürece Nerede Girersek Girelim Bir Çeşit Nostajiyle Geleceği Bekleriz Ve Daha Iyi Bir Çağı Hayal Ederiz.

Nükleer Bir Felaketin Yapabileceğini Zaman Çoktan Yapar. Bu Yüzden Şimdi Yaşa Ve Bunu Yönet.

Eşit Olmayan Bir Dünya Yaratmak Mutluluğun Doğasında Vardır. Herkes Için Erişilebilir Bir Mutluluk Yaratmak, Herkes Için Erişilebilir Bir Kadın Gibidir.

Anladığımız Anlamda Serbest Girişim Bir Insanın Istediği Kadar Zengin Olmasına Olanak Vermektir. Bu Serbest Girişim Değil, Serbest Girişim Değil; Serbest Vampirizmdir.

Şu Anki Yaşamımızda Gelip-Geçici Bir Kiracı Gelgeç Bir Konuk Değilim, Ben. O Benim Evim. Ve Sahip Olacağım Tek Ev. Sadece Buna Sahibim.

Olası Tek Cennet Içinde Bir Zamanlar Varolduğumu Bilemeyeceğim Cennettir.

Hangisini Içiyorsun; Suyu Mu Yoksa Dalgayı Mı?

Dünyanın Çevresindeki Bu Gizemli Duvar Ve Ona Ilişkin Algımız, Bizi Hayal Kırıklığına Uğratmak Için Değil; Bizi Yeniden Şimdiye Yaşama Şua Anki Varoluşumuza Yöneltmek Için Oradadır.

Varsayımsal Mükkemel Evlilik’in Ölçütleri Tutku Ve Uyumdur. Ne Var Ki Tutku Ile Uyum Bağdaşmazlar. Bir Evlilik Tutkuyla Başlayıp Uyumla Sona Erebilir; Ama Aynı Zamanda Hem Tutkulu Hem De Uyumlu Olmaz.

İnsanlar Bir Zamanlar Kendi Hazlarını Yaratabileceğine Inanıyordu; Şimdi Onların Bedelini Ödemesi Gerektiğine Inanıyor. Sanki Çiçekler Artık Tarlada Ve Bahçede Değil De; Sadece Çiçekçi Dükkanlarında Yetişiyormuş Gibi.

Paylaş.

Bir Cevap Yaz