Jean Jacques Rousseau Sözleri

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

İnsanlar Ömür Kısadır Derler Ama, Yine De Onu Kısaltmak Için Ellerinden Geleni Yaparlar.

Devlet Büyüdükçe, Özgürlük De O Oranda Küçülür.

Gerçek Demokrasi Hiçbir Zaman Var Olmamıştır Ve Olmayacaktır Da.

Ey Büyük Filozoflar, Bu Faydalı Dersleri Siz Yalnız Kendi Çocuklarınıza, Kendi Dostlarınıza Verin Ne Olur! Hem Siz Fikirlerinizin Meyvasını Daha Çabuk Elde Edersiniz, Hem De Bizim Çocuklarımız Sizin Meshebinize Girmek Tehlikesinden Kurtulmuş Olur.

Daimi Barışın Tesis Edilmesi Tamamen Ülkelerin Anlaşmasına Bağlıdır. Daimi Barışın Tesisi Tüm Ülkeler Için Yarar Sağlar. Barış Için Uluslararası Bir Federasyon Oluşturulduğunda Bu Kurum Uzun Süre Yürürlükte Kalabilir Ve Barışı Gerçekleştirebilir.

Sabır Acıdır Ama Meyvası Tatlıdır.

Beraber Ağlamaktaki Tatlılık Kadar, Hiçbir Şey Kalpleri Birbirine Bağlayamaz.

Zor Iş, Zamanında Yapmamız Gereken Fakat Yapmadığımız Kolay Işlerin Birikmesiyle Meydana Gelir.

Genel Istem Yok Edilemez.

Gerçek Demokrasi Var Olabilmesi Için, O Kadar Insanın Toplayacak Bir Yerin Olması Gerekirdi.Milyonlarca Insanı Da Bir Yerde Toplayamıyorsanız.Temsili Demokrasi Ile Yetinin.

Bireysel Aşkım Için Dünyayı Veririm,Özgürlügüm Içinde Aşkımı Veririm.

Ey Yüce Gönüllü Yalan! Gerçek Hiç Sana Tercih Edilebilecek Kadar Güzel Olmuş Mudur?

Aşk Mutluluğunu Evlendirdikten Sonra Da Sürdürebilseydik, Dünya Cennet Olurdu Aslında.

Hiç Bir Şey Çıkar Gruplarının Etkisinden Daha Tehlikeli Değildir.

Empoze Edilen Sosyal Sistemin Eşitsizligi Ve Modern Otoriter Devletin Kısıtlamaları Insanları Birbirlerini Desteklemek Yerine Sömürmeye Götürmektedir.

Eğer Insanlar Tanrı Olsaydı, Kendilerini Demokratik Olarak Yönetebilirlerdi. İnsanlar Tanrı Olmadıklarına Göre, Mükemmel Bir Devlet Insanlara Göre Değildir.

Politika Ve Ahlâkı Farklı Ele Alanlar, Her Ikisini De Asla Anlayamazlar.

Ağır Söz Veren Hızlı Iş Yapar.

Mutsuzluk, Şüphesiz Çok Büyük Bir Öğretmendir, Fakat Bu Öğretmen; Derslerini Pahalıya Ödetir Ve Faydası Da Parasına Değmez.

Yalnız Şunu Soracağım: Felsefe Nedir? En Tanınmış Filozofların Kitaplarında Bulduğumuz Nedir? Onları Dinlerken Insan Kendini, Bir Pazar Yerinde Avaz Avaz Çağıran Bir Sürü Madrabaz Arasında Sanır; Her Biri Bana Gelin, Bana Gelen Aldanmaz Diye Bağırır Durur. Kimi, Cisimlerin Mevcut Olmadığını, Her Şeyin Tasavvurda Yaşadığını Iddia Eder; Kimi Maddeden Gayrı Olmadığını Ileri Sürer Ve Allah Dünyanın Kendisidir Der. Birisi Ispata Kalkar Ki Dünyada Iyilik Kötülük Yoktur, Hayır Ve Şer Birer Kuruntudan Ibarettir. Öteki Der Ki, Insanlar Birer, Canavardır; Birbirlerini Parçalayıp Yemeleri Cürüm Sayılmaz.

Paylaş.

1 Yorum

Bir Cevap Yaz