Erich Fromm Sözleri

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Aşk ‘seni seviyorum! çünkü sana ihtiyacım var’ diye başlar, ‘sana ihtiyacım var! çünkü seni seviyorum’ diye olgunlaşır.

Bir amaca yönelik olmayan sevgide ancak, gerçek sevgi açılıp gelişir.

Cinsel sevgi ıki kişilik yalnızlıktır.

Sevgi, insanın valoruş sorununun yanıtıdır.

En önemli verme edimi, maddi şeyler değil aksine insana özgü dünyadan bir şeyler vermektir.

Sevginin kazanılması için en önemli koşul kişinin kendi narsizmini yenmesidir.

Otomatlar sevemezler. Onlar sadece “kişilik paketleri”ni birbirleriyle değiştirirler ve ucuza kapatma peşinde koşarlar.

Marx incil gibidir: Çok alıntı yapılır ama nadiren gerçekten anlaşılır.

Sevgi, sevdiğimiz şeyin yaşaması, gelişmesi için duyduğumuz etkin ilgidir.

Kardeş sevgisi tüm insanları sevmektir. Ve tek kişiye ait olmaması en büyük özelliğidir.

Sevgi kişinin soyutlanma ve ayrı olma duygularını yenmesini sağlar, kendisi olmasına, bütünlüğünü yitirmesine yol açar. Sevgide bir olan iki varlığın, iki ayrı varlık olarak da ikilemi yaşanır.

Eğer sevginizi sevgi doğurmuyorsa bu, sevginizin, sevgi üretemediği anlamını taşır. Eğer seven kişi olarak yaşamınızı ortaya koyuyor ama sevilen bir kişi olamıyorsanız, sevginiz güçsüzdür. Şanssızlıktır.

Ortak yaşam birliğinin tersine, olgun sevgi kişinin kendi bütünlüğünü, bireyselliğini koruyarak gerçekleştirdiği birliktir.

Sevgi, insanı diğer ınsanlardan duvarları yıkan, onu diğerleriyle birleştiren, etkin bir güçtür.

Sevgiden vazgeçmek olanaksız olduğuna göre sevgi konusundaki başarısızlıkların üstesinden gelebilmenin bir tek uygun yolu olarak bu başarısızlıkların nedenlerini gözden geçirip, sevginin anlamını incelemeyi geliştirmek kalıyor.

İnsanın varoluş sorununun en sağlıklı ve doyumcul yanıtı sevgidir, dolayısıyla sevginin gelişimine yer vermeyen bir toplum gelecekte insan doğasının bu temel gereksinimini gözden kaçırdığı için yok olacaktır.

Bu açıdan bakılırsa insanın kattığı anlam dışında yaşamın hiçbir anlamı yoktur; İnsan baskalarına yardım etmedigi sürece yapayalnızdır.

Sevgide insan en azından yalnızlıktan kaçıp sığınacağı bir liman bulabilir. Iki kişi, dünyaya karşı bir tür ortaklık kurar ve bu iki kişilik bencilliğin sevgi olduğu yanılgısına düşülür.

Makina yüzünden zaman insanın hükümdarı oldu.

Gerçek hiç bir zaman şiddet tarafından çürütülemez.

Ancak kendinden bir şeyler verebilen kişi zengindir.

Burası ve şimdiki an sonsuzluktur.

Sevgi olmadan insanlık bir gün için bile varolamaz.

Otomatlar birbirlerini sevmedikleri gibi tanrıyı da sevmezler.

İyi ve kötü sadece itaatsiz olma özgürlüğü içinde vardır.

Bütün ağır psikolojik hastalıkların temelinde narsizm yatar.

Sevmek kendini karşılıksız olarak adamak, sevgimizin sevilen kişide de sevgi oluşturacağı ümidini taşımak demektir. Sevgi bir inanç eylemidir. İnancı az olanın sevgisi de azdır.

1 2
Paylaş.

4 yorum

 1. Sayın yetkili, “Eğer sevgi bir çiçekse, saygı onu koruyan bir saksıdır. Çiçek solmaya başlamışsa, dikkat edin, saksı mutlaka çatlamıştır.”

  Bu söz Erich Froom’a deyil bana aittir. Bu sözü 2007 yılında antoloji.com isimli şiir sitesinde yayınladım. 2009 yılında çıkarttığım “Hayat dediğin nedir ki” isimli şiir kitabımında arka kapağına koydum. Yanlışı düzeltirseniz sevinirim.

  Sami Bağcı

  • [Yönetim] on

   Sayın Sami Bağcı,

   Öncelikle, malumunuzdur ki internet ortamında bahsi geçen sözün Erich Fromm’a ait olduğu düşünülüyor. Fakat bize yapmış olduğunuz uyarı ve küçük bir araştırma sayesinde sözün size ait olduğunu tespit etmiş bulunmaktayız. Yoğun çalışma şartlarına binaen gözümüzden kaçan bu Yazar sorunu için sizden özür diler ve sözünüzü sitemiz arşivlerinden kaldırdığımızı bilmenizi isteriz.

   Tekrar, uyarı için teşekkür eder iyi günler dileriz.

 2. Sevgili yöneticiler, öncelikle duyarlı yaklaşımınız için teşekkür ederim. Ben sözün kaldırılmasını değil yazarının düzeltilmesini istemiştim. Elbette siz uygun olan hangisiyse öyle yapmışsınızdır.

  Burada beni üzen konu sanki sıradan bir Türk insanı böyle sözler edemez gibi bir kanaatin oluşmasıydı. Her güzel sözü illa ki bir düşünürün söylemesi gerekmiyor. Siz ulaşabildiğim yüzlerce site ve sayfadan birisiniz.

  Tekrar duyarlı ve saygın davranışınız için teşekkür ediyorum.

  Başarılar dileğiyle, selam saygılar.

  • [Yönetim] on

   Sayın Sami Bağcı,

   Bahsi geçen sözün ‘Telif Hakları’na ve en önemlisi ‘Emeğe Saygı’ açısından siteden kaldırdık fakat bize o söz gibi en az 10 tane daha söz yollarsanız sitemizde ‘Sami Bağcı Sözleri’ başlığı altında sözlerinizi yayınlamaktan kıvanç duyarız.

   Asla ‘Türk insanı böyle bir söz yazamaz’ gibi bir kanaatimiz olmadı ama hissiyatınıza içtenlikle saygı duyuyoruz.

   Biz teşekkür ederiz, saygılar.

Bir Cevap Yaz