Hz. Ali Sözleri

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Akıllı kişi ancak üç şey için yolculuk eder: geçimini sağlamak, ahiretini elde etmek, yahut da haram olmayan zevk ve lezzetlerden faydalanmak.

Bir gerçeği savunurken, önce kendimiz inanmalıyız, sonra da başkalarını inandırmaya çalışmalıyız.

Çocuklarınızın yarın söz sahibi olmasını istiyorsanız, daha bugünden onlara iyi kitaplar hediye ediniz.

Dostlukta ileri gitme, olur ki o dost bir gün düşman kesilir; düşmanlıkta da haddi aşma, olur ki o düşman bir gün dost olur.

Eğer birgün dünyaya ait derdin olursa, rabbine dönüp rabbim çok büyük derdim var deme. Derdine dönüp çok büyük rabbim var de.

Fazîlet, en iyi maldır. Cömertlik, en güzel mücevherdir. Akıl, en güzel zînettir. İlim, en şerefli meziyettir.

Güzel ahlak, en iyi arkadaştır; Mü’minin amel defterinin nişanesi güzel ahlakıdır.

Cömertlik, ıstemeden vermektir. İstendikten sonra vermemekse utançtandır ve kötüdür.

Halk ile dostluk ve samimiyeti, Allah’ın itaati üzere olan kimseye ne mutlu.

Dünyada hiçbir şeye minnet etme, özgürlüğünü ancak bu şekilde koruyabilirsin.

Hasetçinin huzuru, çabuk darılanın dostluğu, yalancının ise yiğitliği olmaz.

Biri sana sırtını çevirirse üzülme, böylece dostunla düşmanını ayırt etmiş olursun.

Rabbin rızasını kazanmak isteyen, zulmeden buyruk sâhibine karşı adalet sözünü söylemelidir.

Korku ümitsizliğe eş olmuştur; utanç mahrûmiyete. Fırsat bulut gibi geçip gider; hayırlı fırsatları elde etmeye çalışın.

İnsanoğlu, her şeyden daha çok terazinin (kefelerine) benzer; ya cehaletiyle hafif veya ilmiyle ağır olur.

Sabır, hedefe ulaşmanın anahtarıdır; direnişin sonu zaferdir. Her isteğin gerçekleşmesinin bir vakti vardır; kader, o vakti harekete geçirir vücuda getirir.

Namaz, her temiz kişinin Allah’a yaklaşmasıdır. Hac, her zayıfın savaşıdır. Herşeyin zekâtı vardır; bedenin zekâtı da oruçtur. Kadının savaşıysa kocasıyla ıyi geçinmesidir.

Mümin, kardeşlerine karşı ululanmaya, ona güler yüz göstermemeye başladı mı, ondan ayrıldı demektir.

Bir kişiyi lâyığından fazla övmek riyâdır, dalkavukluktur; lâyığından az övmekse ya dilsizlikten ıleri gelir, ya hasetten.

Zikir de Allah’ı hatırlamak iki çeşittir: Musibet vakti zikretmek, bu ıyi ve güzeldir; Bundan daha güzeli ise insanı Allah’ın haram kıldığı şeylere yönelmekten alıkoyan zikirdir.

Düşünce sâf bir aynadır. İbret almak korkutan bir öğütçü, başkasında görüp de hoşlanmadığın şeyden çekinmense edep olarak yeter sana.

İnsanlarla öyle geçinin ki öldünüz mü ağlasınlar size; sağ kaldınız mı sevgiyle çağrışsınlar sizin için.

Kalp kör olduktan sonra, gözlerin görmesinde hiçbir fayda yoktur.

Haksızlık önünde eğilmeyiniz. Çünkü hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.

Ya söyleyen, öğreten bilgin ol, ya dinleyen belleyen öğrenci, üçüncüsü olma.

Cenneti arzulayan kimse, dünyada nefsin arzu ettiği şeylerden uzak dursun.

Seni ıslah etmeyen bilgi sapıklık, sana faydası olmayan mal vebaldir.

Dünyada halkın efendileri cömertler, ahirette ıse çekinenlerdir.

Ayıbın en büyüğü, ona benzer bir ayıp sende de varken; başkasını ayıplamandır.

Kişinin kendini beğenmesi, aklının zayıf olduğuna delalet eder.

Rızık, zekasızların; mahrumiyet, akıllıların; bela ise sabrın payıdır.

1 2 3 4 5 6 7 8
Paylaş.

30 yorum

 1. Kim bir işte halka öncü olursa, başkasını terbiyeye kalkmadan kendisini terbiye etmeli. Bu terbiye de diliyle öğüt vermeden önce, huyuyla öğüt vermek suretiyle olmalı. Nefsine muallim olup kendini terbiye eden kişi, insanlara muallimlik edip onları terbiye edenden daha fazla ululanmaya değer.

 2. Hazreti Resûl-ü Ekrem Salla Allahû Âleyhi Vessellem Muhammedin vasiyeti ve büyük sözü Ene Medinet’el Âlim ve Aliyyinün Bebiha (Ben ilim şehriyim Hz Ali kapısıdır.) diye buyurmuştur.

 3. Alevi olabilrisiniz sonuçta sizde düşünen insanlarsınız ben kimin kimsesinin arkdasından gitmem ama lakin şu var özenirsin olabilir. Ben ise Allah’ıma, Allah’ın kitabına ve son olan Hz. Muhammed (s.a.s) yolundan giderim siz alevi kardeşlerim Allah’ın kitabını okuyun anlayan elbet olur sizden… Sizinde anlamayan kişilere anlatmanız lazım sizde Allah’a tabıyorsunuz bende tapıyorum son peygamberinin yolundan gidiyorum sizide tavsiye ederim.

  inşallah doğru yolu bulursunuz…

  iyi günler.

 4. Abdullah bey,

  Aleviler, Kuran-ı Kerim, Sünnet-i nebevi ve Ehlibeyt’e bağlı müslümanlardır.
  Sizin bilmediğiniz can alıcı husus şudur ki, peygamberimiz Hz. Muhahmmed (s.a.v) Ehlibeyt’endir.

  Ehlibeyt yolu, Peygamberimizin (s.a.v) yoludur. Ben bir Alevi olarak bunları söylüyorum.

 5. Hz. Ali şimdi günümüzdeki alevileri görse hakkını helal etmezdi. Çünkü, Hz. Ali’nin niyeti iyiliklerle ve güzelliklerle dolu.. Ama aleviler bir kaşık suda müslümanları boğuyorlar. Evde, işte, sokakta hiçbir yerde müslümanlara huzur vermiyorlar. Ben hakkımı bunlara helâl etmiyorum. Ne kadar zalim varsa dilerim cehennemde yansınlar.

 6. Selma Hanim,

  Dalga geciyorsunuz herhalde? Asilan, yakilan aleviler oldu, birkasik suda siz boguluyorsunuz. Müslümanlar dediginiz kimler? Ehlibeytin sülalesinden gelen aleviler, siz kuran okumakla kendinizi müslümanmi sayiyorsunuz? alevinin “can” tasiyan herkese saygisi vardir. Onun icinde “gelin canlar bir olalalim” der. Önce aleviligi ögrenin sonra yorum yapin.

  Özde müslüman olun, sözde degil. Sizin gibi düsünenler, dünyaya müslümanlik=terör olarak tanitildi. Yurtdisinda birtek aleviler müslümanlarin iyi tarafi olarak biliniyor.

  Ne hakkiniz var, kim kime hakkini helal etmiyor?

 7. Abdullah Bey,

  Kuran sadece sizin icin gönderilmis herhalde? “Icinizde anlayaniniz vardir” ne demek, biz geri zekalimiyiz? siz önce alevilik hakkinda bilgi edinin, ondan sonra yorum yapin. Ehlibeyt ne demek? bizim dualarimiz hep Allah, Muhammed, Ali´dir. Kime ne tavsiye ediyorsunuz? Yüreginiz varsa Cemlerimize bir katilin, görün Muhammed-Ali, Ehlibeyt yolundan nasil gidilirmis, Kurani siz mi dogru anlamissiniz biz mi?

 8. Alevilik diye bir sey yok, bazi isine gelen arkadaslar, oruc tutmuyor, alevilerin tuttugu bir oruc var onu tutuyorlar, Hz. Ali oruc tutuyordu namaz da kiliyordu, dinin gerektirdigi her seyi yapiodu. Hz. Ali camide olduruldu camiye girmeyiz diyen beyinsizler, Hz. Ali evde oldurulse evedemi girmiycektiniz, tuvalette oldurulse tuvaletede mi girmiycektiniz, bu sekilde dusunen aleviler en buyuk sapkinlardir.

 9. Vahit Bey,

  Önce size cevap yazayım mı diye düsündüm, çünkü anlayacağınızdan şüpheliyim. Sizin sadece alevilik hakkında değil, hicbir din hakkında bilginiz olmadığı belli, zira dünyada bütün dinlerde kendilerine göre mezhepler olduğunu bilirdiniz ve “alevilik diye bir şey yoktur” diye kafadan yorum yapmazdınız. Maalesef heryerde olduğu gibi alevilerde de sizin gibi kulaktan dolma konuşanlar var, yoksa Hz. Ali camide öldürüldü diye camiye gitmiyoruz denilmezdi, okuma özürlüler doğru kaynağı bulurlardı. Allah size, herkesin dinini nasıl yaşaması gerektiğini tayin edecek bir yetkimi verdi? Kuran-ı Kerim´i bile herkes kendi keyfine göre yorumluyor, sizin okuduğunuzuda sanmıyorum, yoksa Hz. Ali´yle tuvaleti bir sıraya yakıstırmazdınız, alevilerin tuttuğu yas orucunada saygısızca yorum yapmazdınız. Ya alevilik hakkında bilgi edinin ya da yorum yapmayın. Ha… dedikoduyu seviyorum derseniz, Allah kolaylık versin.

 10. Fatma Eren,
  Ne güzel söylediniz, ağzınıza sağlık.
  Çoğu insan Aleviliğin ne demek olduğunu bilmiyor merak edip araştırmıyor.

 11. Özellikle Fatma Hanım’a

  Çünkü alevilik dersi veriyor ama bir eksiği var onu da dese eyvallah derim. Ben sünniyim ve müslümanım, sünnilerin anlayamadığı en canalıcı şey aleviler bağırıyor, haykırıyor, etrafı galayana getiriyor biz aleviyiz diye tamam anladık alevisin ama ben aleviliği islamın tomurcuğu bilirim, sen islamın dışındaymış gibi göstermeye çalışınca seni sünniyle karşıkarşıya getirmek isteyenlere kolayca yapma fırsatı veriyorsun.

  Dersimde, maraşta, çorumda vs. alevi katliamları yapılırken gariban müslüman kardeşime denen şey bunlar kafir, bunlar ırz düşmanı bunlar vs. vs. Aleviler katledilmesinde temel sebepte kürt olmalarıydı.

  Aslında alevi katliamı değil, kürt katliamıydı. Çünkü başkaldırı Ali’den gelmedir, başkaldırı kültürleşmiştir alevilerde geri kalan sünni kürtlerce ne yazıkki cehalei aşamamış hatta bu kirli oyunun başaktörü olmuşlardır.

  Şimdi Muhammed uğruna ölümü göze alan Ali’yi sevdiğini söylüyorsun o halde sen neden Muhammed’i sevdiğini de söylemiyorsun? O halde neden düşmanın eline fırsatlar veriyorsun.

  Benim bildiğim alevi islamın tomurcuğudur. Aksini iddia ediyorsan inancına saygı duyarım, İsa’ya, Musa’ya inanana duyduğum gibi ama islamı aşağılamak bir müslümanın yaptığı hatayı islama maletmene iznim olamaz, çünkü, bu insanlığa yapılmış bir saygısızlıktır.

  Hem din ne için varedilmiş ki?
  İnsanlara bir yasa, bir kanun, birbirlerini yemesinler diye kurallardan ibarettir din. O kadar..

 12. Alevilik bir mezhep değildir. Asri saadete Hz. Ali’yi seven sahabelerde vardı. Sahabeler Hz. Ali’yi sevmeleri sebebi Peygamber damadı olması, cesurluğu, ilim sahibi olmasıydı. Ben sunniyim. Alevilerde saygım var.

 13. Bende bir aleviyim. Ama şu bir gerçek ki, alevisi veya sünnisi, çoğu kişi, gerek Hz. Ali’nin, gerekse Hz. Muhammed’in izinden gitmiyor. Bu devirde herkes başkasını ezerek zengin olmanın peşinde çoğu kişinin gözünü para hırsı bürümüş. Kötü kötüdür! Yani alevi ya da sünni ayrımı yapılmaz, kötünün mezhebi olmaz.

 14. ALEVILIK YOK DIYENLER NEYIN KAFASINI YASIYOR. Ehl-i Beyt yolunda olmak demek, islamın en güzel yaşandığı yolda olmak demek.

  Türkiyede ne sünniler alevileri kesmiş, ne aleviler sünnileri yakmıştır. Tek sorumlu, kemalist devlettir. Alevilerin genel olarak en büyük problemi kemalist devletle olan organik ilişkileridir.

  Bir alevi olarak, kemalizmin üstünü çizeli çok oldu. bizim kemalizme ihtiyacımız yok. Kemalistlerin bize ihtiyacı var. CHP’nin bize ihtiyacı var. Onları, kendi seküler dünyalarıyla baş başa bırakalım, görsünler dünya kaç bucak.

 15. Fatma Hanıma;

  Hz. Ali k.v ehli beyt evet cennet erkeklerinin reisiydi evet Hz. Ali’ye ünvan vermekle bitiremezsiniz. Ama onun sevgisi kişiyi haramdan alıkoymalı, olgunlaştırmalı, islâmı daha iyi yaşatmalı. Hz. Ali’yi sizden daha çok sevipte sünni olan yok mu? Hz. Ali’nin sevgisi kalpte olmalı kalpten sevip olgunlaşmalı fiili olarak kendinize alevi diyip batıl yaşamak Hz. Ali’ye de hakaret olur. Hz. Ali müslümandır. Müslümanın dini islâmdır. İslâmda kur an ve sünnet’tir. Alevilik deyip bu sınır aşarsanız işte o zaman Hz. Ali’nin bile lanetini almak var.

 16. Ben şu sorulara çok kızıyorum. Alevi sunni ben Allahçıyım en büyük övgüler onadır. Allahtan sonra peygamberidir. Bundan sonra ayrı gayrı yapan kafirdir. Hz. Ali ilmin kapısır. Sizde ilim almak için bu siteye girdiniz, o zaman okuyun. Çünkü o sözler sizi anlatıyor, Allah yolunda ibadet edin. Ehlibeyt namazında hakkıyla kılar orucunuda tutar.

  Müslümanlığın özüdür, özünüzden kurandan ayrılmayın. 12 imamları tanıyın ondan sonra tartışırsınız. Allahtan yorumları okudum çünkü ben gerekenleri okur iyisini yapmaya çalışıyorum. Allah hepimizi affetsin.

 17. Allah en güzeldir. O yüzden yarattığı her şey güzeldir. Güzzellikleri çirkinleştiren bizleriz.

  Eğer islâm’da alevî, sûnnî ayrımı olsaydı saadet mescidinde Hz. Ali ve Hz. Ömer peygamberimizin arkasında aynı safta birlikte namaz kılmazlardı. O güzel insanlar ayrımcılık denen pis fitneyi düşünmeyecek kadar büyük insanlardır. Ya biz?

 18. Böyle güzel bilgileri çok beğendim… Okudukça insanın, ne olduğunu farkına varıyorsun dünyaya daha iyi gözle bakıyorsun allah ahiret içinde inşallah bol bol zikretmeyi nasip eder. 🙂

 19. Bizler aynı yağmurdan su içen, aynı güneşte ısınan, aynı havayı soluyan insanlarız. Gelin benliği senliği bırakalım da şeytana ve şeytanlaşmış insanlara karşı birlikte savaşalım.

Bir Cevap Yaz