Arkadaşlık ile ilgili Sözler

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Arkadaş edinirken yavaş ol. Değiştirirken daha da yavaş.

Başka bir kişiyle olan ilişkimizde, kantarın bizim tarafımızdaki ölçeğine birkaç tahıl tanesi kadar hata koyudğumuzda, bazen uygun bir arkadaşlık dengesi yakalarız.

Doğruların borcu arkadaşlara iyilik etmektir, kötülük etmek değil.

Eğer herkes arkadaş sandığı kimselerin bir de kendi arkasından söylemiş olduklarını duysaydı, dünyada arkadaşlık kalmazdı.

Arkadaşını severken ölçülü sev. Belki bir gün düşmanın olabilir. Dargın olduğun zaman da ölçülü ol ki bir gün arkadaş olursun. Sonra da yaptığına pişman olursun.

Uçan kuş bile eşini bilir ve sürüsünü bulur. Sen insansın. İçine karışacağın adamları iyi seç.

Koca bir çölde kum tanesi olmak yada okyanusta su damlası, ama en güzeli milyonlarca insan arasında senin arkadaşın olmak.

Ben arkadaş gözü göremezsem bu gözlerim nemdir benim.

Riya ile paranın padişahı değiliz biz. Parçalanmış gönül hırkalarını yamar giyeriz biz. Arkadaşlarla ağlar arkadaşlarla güleriz biz. Canım Arkadaşım!

Hakiki arkadaşlık sıhatten farksızdır; kıymeti, ancak elden gittikten sonra anlaşılır.

Fedakar olan insan, gönülden sevendir. Yürekli olan insan, kendini bilendir. Umutlu olan insan, yaşamı sevendir. Unutmayan bir arkadaş ise uğrunda ölmeye değendir.

Arkadaş, hem iyi görünen, hem iyi olan insandır; iyi görünen ama iyi olmayan insan ise dost görünür, ama dost değildir.

En iyi arkadaş, kendisinden başkasına, arkadaşlarını muhtaç etmeyendir.

Arkadaş vurulunca değil unutulunca kahrından ölürmüş. Biz arkadaşlarımızı kır çiçekleri gibi avucumuzda değil, kurşun yarası gibi yüreğimizde saklarız.

Gerçek arkadaşı olmamak, yalnızlığın en kötüsüdür.

Hayatı yenecek kadar güçlü, hayattan beklentilerini alacak kadar umutlu, umudunu yitirmeyecek kadar inançlı, mutlu ve sevgi dolu günler senin olsun.

Arkadaşlık ağlamaksa, yüreğindeki acıyı paylaşmaksa, üzüldüğünde sıcacık bir kucaksa ve arkadaşın için ateşe atılmaksa dünya durana dek arkadaşımsın.

İyi bir arkadaşı olanın aynaya ihtiyacı yoktur.

Yürek umutlara gebe olduğundan beri arkadaşlıklar ayrılıklara yenik düşmedi, yüreğimiz dar ağacındayken bile ölüme koşup arkadaşımızı sevmeyi bildik.

Güller, laleler, bütün çiçekler solar. Çelik ve demir kırılır ama sağlam arkadaşlık ne solar ne de kırılır.

Arkadaşlık ağaca benzer, kurudu mu yeşermez artık.

Nerdesin, yanan alnımı müşfik avuçlarında dinlendirecek muchul arkadaş.

Acıların bir kum tanesi kadar küçük, mutlulukların nisan yağmuru kadar bol olsun. Hayatta bir kere ağlarsan o da mutluluktan olsun arkadaşım.

Kaybetmeyi göze alamayacak kadar az arkadaşım var.

Arkadaşlık çukurda biriken yağmur suyu değil ki güneş vurunca kurusun. Bizim arkadaşlığımız deniz misali buharlaşsada yağmur misali geri döner iyiki varsın.

Hiç ellerin taşı bana değmez, ille bir arkadaşımın gülü yaralar beni.

“Arkadaşlar, arkadaşlık diye bir şey yoktur” diye haykırdı ölmekte olan bilge; “Düşmanlar, düşman diye biri yoktur” diye haykırıyorum ben, yaşayan aptal.

Bir arkadaşınız, yemiş bahçesini geziyorsa, dalgın görünmeniz en büyük nezakettir.

Gülmek senin tutkun olsun, eğer bir gün ağlarsan, o’da sevinçten olsun, bugünün dünden, yarında bugünden güzel olsun. Canım arkadaşım!

Arkadaşlarınla öyle yaşa ki düşman olduğunda hakkında söyleyecek sözleri olmasın. Düşmanlarınla öyle yaşa ki arkadaş olduğunda yüzün kızarmasın.

O masum yüzünde acı ve hüzün hiç olmasın, gözlerinde mutluluğun en parlak yıldızı parlasın, arkadaş eli elini hiç bırakmasın ne olur.

Arkadaş uğrunda ölmek kolay, fakat uğrunda ölünecek arkadaşı bulmak zordur.

Kimsesiz zamanların yalnızlığında, aydınlık diyarların masalsı görüntülerinde, küçük bir çocuk yüreğinin annesine olan sevgisi değerinde bir merhaba arkadaşım.

Acıların bir kum tanesi kadar küçük, mutlulukların nisan yağmuru kadar bol olsun. Hayatta bir kere ağlarsan o da mutluluktan olsun arkadaşım.

Yastık diye başını ateşe dayayan, yatak diye yılanların üzerinde yatan bir adam, emniyet ettiği bir arkadaşından düşmanlık sezen bir adamdan daha rahat uyur.

Zaman gelir yollarına kar yağar, etrafını hüzün bulutları sararsa, ne zaman bir arkadaşa ihtiyaç duyarsan arkadaş olabildiğim kadar buradayım.

Paylaş.

10 yorum

 1. Biz gülerdik, ağlamayı da bilirdik.
  Biz sevinçliydik, üzülmeyi de bilirdik.
  Biz kavgacıydık, barışı da bilirdik.
  Şimdi bunları geçelim!
  Biz kardeştik ve böyle kalacağız.
  Biz birbirimizin iyi günün de kötü günün de yanında olanlardık her zaman böyle kalacağız.
  Biz birbirimizden ayrı olmaya dayanamayanlardık böyle kalacağız.
  Biz tam bir arkadaş, yoldaştık, böyle kalacağız.
  Biz dayanamayacağız bu ayrılığa 6-B!
  SİZİ ÇOK SEVİYORUM 6-B ♥

 2. uzakta birini seviyosun senin ilk aşkın yıllar sonra konuşmaya başlıyosun seni sevdiğini söylüyo ama en sonundada sana önce arkadaşım sonra da kardeşim der ve tüm hayallarini yıkar.bunun adı onursuzluk değilde ne anma çocuğun adıda onr hiç yakışmammış adı keşke onusuz onur olsa idi

 3. arkadaşım demek o benim can yoldasim o benim ilk kardesim demek benim arkadaslarim 6/B sınıfı en kardes arkadaslarim onlar kiz erkek onlar benim kardesim…

 4. Ben arkadaşlarımı çok sevdim ama onlar beni sevmedi… En iyi arkadaş, kendisinden başkasına, arkadaşlarını muhtaç etmeyendir.

 5. Dilan ÇAYOĞLU on

  Ben en yakın arkadaşım için yaşadım Cemre. Herkes duysun ben onu ölene dek seveceğim.

Bir Cevap Yaz