İstanbul’un Fethi ile ilgili Sözler

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Bugün Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) kutlu hadisine nail olan koca İstanbul’un, cennet mekan Fatih Sultan Mehmet Han ve şanlı ordusu tarafından fethinin yıl dönümü. Tarihimizde böyle büyük insanların varlığı bugünde istersek neler yapabileceğimizin en büyük delilidir. Bundan korkan dış dünya devletleri bizi köklerimizden koparıp; sefil, bağımlı bir toplum haline getirmeye çalışmaya son sürat devam ediyorlar. Ey Türk-İslam milleti titre ve kendine gel, nereden geldiğini, kim olduğunu, kanındaki Türk’ü hatırla! Ona göre yaşa ve yaşat. Üç kuruşluk maddiyat, tek gecelik amiyane zevk için neslini ve kendini heba etme. DÜŞÜN!

Fetih, açmak demektir. Arapça kelimenin kökünde fath “açmak, başarmak” vardır. Bu yüzden Kur’an-ı Kerim aynı kökten gelen Fatiha ile açılır. Bir de Fatih vardır, o da açan ve başarandır.

İstanbul bir gün elbet fethedilecektir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan ve onun askeri ne güzel askerdir. Hz. Muhammed (s.a.v)

Ya ben İstanbul’u alırım, ya da İstanbul beni. Fatih Sultan Mehmet

İstanbul’un Fethi, inanmış ve fethe adanmış bir kumandan Fatih Sultan Mehmet ve inanmış güzel askerlerle adaletin zulme son verdiği bir fetihtir. Fethimiz daim olsun.

Biz toprakları değil gönülleri feth etmeye gidiyoruz. Fatih Sultan Mehmet

21 yaşında Peygamber Efendimiz’in övgüsüne mazhar olan, çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet’i ve ordusunu Fethin 567. yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyoruz.

Benim kudretimin ulaştığı yere onların hayalleri dahi ulaşamaz. Fatih Sultan Mehmet

Fetih ile sadece şehir değil, gönüller de fethedilmiştir. Hem milli tarihimiz hem de dünya tarihi için bir dönüm noktası olan İstanbul’un Fethini kutlarım.

O güzel komutana da o güzel orduya da binlerce selam olsun! Bu büyük Fethin mirasına sahip çıkmak hepimize nasip olsun…

Geceler vardır dirilişe gebedir, fecr olur; Şehr-i İstanbul feth olunur, bir çağ kapanır bir çağ açılır… Bir çağı kapatıp yeni bir çağı açan Fatih Sultan Mehmet’in ve tüm ecdadın ruhları şad olsun… İstanbul fethinin 567. yılı kutlu olsun.

İstanbul’u bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet ve aziz şehitlerimizi saygıyla anıyorum.

Kalpte iman, dilde dualar ile müjdelenen şehir İstanbul fethedildi! Zafere kavuşuldu ve ezan sesleri göklere yükseldi! Destanın sahibi, fethin komutanı Fatih Sultan Mehmet’i saygı ve rahmetle anıyoruz. İstanbul’un fethi kutlu olsun!

İstanbul’un Fethi Tebrik ve Kutlama Sözleri

9 yaşında hafız, 12 yaşında padişah, 21 yaşında İstanbul’u fetheden, 2 imparatorluk, 4 krallık, 11 prenslik yıkan, 7 dil bilen, havan topunun mucidi ve peygamberin övgüsüne mazhar olan çağ açıp çağ kapatan, şarkın ve garbın sultanı; Fatih Sultan Mehmet Han ve şanlı ordusunu rahmetle anıyorum.

Alemlerin Sultanı Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V)’ın övgüsüne mazhar olarak bizlere dünya kent İstanbul’u miras bırakan Fatih Sultan Mehmet Han’ı, O’nun kumandasındaki karaman ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyor, İstanbul’un Fethi’nin 567. yılını kutluyorum.

Ne yazılır ki Fatih’e O, kendi destanını yazdı tarihe… İstanbul’un Fethi’nin 567. yıl dönümü kutlu olsun.

“Ya ben İstanbul’u alacağım ya İstanbul beni” diyerek yola çıkıp Peygamberimizin övgüsüne mazhar olan Kutlu komutan Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinin 567 yılı kutlu olsun.

Peygamberimiz (S.A.V)’in rehberliği, Ebu Eyyüb el Ensari hazretlerinin manevi gücü, Akşemseddin ve Molla Gürani hazretlerinin mihmandarlığında, sadece bir şehri değil, gönülleri de fetheden Fatih Sultan Mehmet Han ve şanlı ordusunu rahmetle anıyorum.

Alınan eğitim, inanç ve deha birleşince fetih olur. “Onlarca kez denendi, kaybedildi” demeden medeniyetimize ilham veren Sultan Fatih ve kahraman ecdadımızı saygı ve rahmetle anıyoruz.

Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere bu topraklarda bayrağımızın dalgalanmasına, göklerde ezanımızın yankılanmasına vesile olan ecdadımızı saygı ve rahmetle anıyorum.

Ne fetih akla hayale sığabildi; ne de Fatih! Hayalin ustası olan ressamların bile tahayyülünü aciz bıraktı. İstanbul’un Fethini çizenler, onu hep kırk yaşın üstünde hayal edebildi. Oysa o, 21 yaşında bir delikanlıydı. Dursun Ali Erzincanlı

Tarihe istikamet verip çağ açıp çağ kapatan İstanbul’un Fethi’nin 567. yılı kutlu olsun. Cennet mekan atam Fatih Sultan Mehmet Han ve şanlı ordusunu rahmetle anıyorum.

İstanbul’un fethi yalnızca bir şehrin değil, ecdadın fetihler çağının dönüm noktasıdır. İstanbul’un Fethi’nin 567. yıl dönümünde, Peygamber efendimizin övgüsüne mazhar olarak İstanbul’u miras bırakan Fatih Sultan Mehmed Han ve ordusundaki kahramanları rahmet ve minnetle anıyorum.

Bu kadim topraklarda, aziz milletimizle aynı istikamette ilerliyoruz. İstanbul’un Fethi’nin 567. yılında insanlık tarihini değiştiren Fatih Sultan Mehmet Han ve şanlı askerlerini hayırla, rahmetle anıyoruz.

“Biz toprakları değil gönülleri fethetmeye gidiyoruz” diyen Fatih Sultan Mehmet Han’ın komutanlığında milletimizin tarih sahnesinde şahlanışının en önemli basamaklarından olan fethin 567. yılı kutlu olsun. Ecdada selam olsun.

Paylaş.

Bir Cevap Yaz