Güzel Sözler

Menu

Aziz Nesin Sözleri


    

Aynı kağıdın arka ve ön yüzleri gibiyiz. Sonsuza dek beraber; ama hiçbir zaman birbirlerini görmeyen.

Bilirsiniz sözümde hep durmuşumdur duracağım sevgilime söz verdim ben yirmi yıl yaşayacağım düşmanlarım sevinmesin yirmi yıl sonra yok diye belli değil yirmi yıla ne zaman başlayacağım.

Dar yerden çıkanlar geniş yerlere sığmazlar.

En güzel şiir matematiktir. Yeryüzünde şimdiyedek “iki kere iki dört eder” den daha güzel bir dize yazılmamıştır sanırım.

Üşümek varsa bu sıcağın yokluğudur, karanlık varsa ışığın yokluğu. Eğer her yer karanlık ve sen üşüyorsan işte bu o’nun yokluğu.

Hiç kimseye güvenmiyorum diye birşey yoktur, zamanında “O’na güvendiğim için, artık kimseye güvenmiyorum” diye birşey vardır.

Türk erkeğinin dünyanın en kıskanç erkeklerinden biri olmasının sebebi; sevgililerine değil, kendilerine güvenmediklerindendir.

İşin zoruna gideceksin. Her zaman zoru dene… Zoru yapamasan bile, zoru yapmaya çalışarak hiç olmazsa kolayını yaparsın.

Korkmuyorum diyenler, ya başkalarına yalan söylüyorlar, ya kendilerine yalan söyleyip kendilerini kandırıyorlar ya da bilmeyerek insan olmadıklarını söylüyorlar.

Ne ölünün arkasından konuşulur, ne de gidenin. Çünkü ha ölmüştür, ha gitmiştir kalan için.

Yüreğim gövdeme sığmıyor. Gövdem odama, odam evime sığmıyor. Evim dünyaya, dünyam evrene sığmıyor. Patlayacağım acımın acısından.. Susmuşum ki suskunluğum göklere sığmıyor. Böyle bir acıyı kimlere nasıl anlatacağım? Gönül dar geliyor sevgime, kafam beynime, ah şakaklarım! Çatlayacağım.. Anladım artık anladım kimselere anlatamayacağım.

Terkeden kişinin gittiği yerde aradığını bulamayınca dönüp ‘özledim’ demesi; özlediğinden değil, eşek gibi pişman olduğundandır.

Türk toplumunun mizaha olan ilgisi sizce zekasından mı ileri geliyor? sorusu üzerine;

“Ne zekası? Bu milletin yüzde doksan biri 82 anayasası’na evet demiştir. Geriye kalıyor yüzde dokuz. Hadi biraz iyimser olalım, ama yüzde altmışı aptal bir milletiz” demiştir. Bu cevaptan sonra mahkemeye verilmiştir “Yapmayın, etmeyin. Eğer mahkemeyi ben kazanırsam sizin aptallığınız mahkeme kararı ile tescillenmiş olur” dediyse de alıngan insanlarımıza söz dinletememiş, sonuçta mahkemeyi kazanmıştır.

Mahkemede aklanırsam, Türk halkının yüzde altmışının aptal olduğu Türk Mahkemeleri tarafından tescil edilmiş olacak.

Değeri bilmeden yalnızlığından kurtulmak istiyorsan; kurtulsan da yalnızsın.

Halkımı sevmediğimden bu halkın değişmesini istiyorum. Halkımı sevsem ne diye halkımın değişmesini isteyeyim.

Seni, annen kadar sevecek ve baban kadar merak edecek hiç kimse yoktur; o yüzden kimse bana aşk’tan bahsetmesin.

Belki sıkıca sarılabileceğimiz bir sevgilimiz olmadı, belki yalnızız; ama bilinsin ki adam gibi sevdiğimizdendir yalnızlığımız!

Haritalara baktım, hiçbirinde evin yok. Ansiklopedilere baktım, hiçbirinde resmin yok. Sözlüklere baktım, hiçbirinde ismin yok. Aynada kendime baktım, seni gördüm. Benden başka yerin yok.

Ne komünizm, ne kapitalizm, ne ateizm, ne sosyalizm; ‘kısmetsizim’

Bırak olmasın mezar taşımız, bir okul bahçesine gömsünler bizi çocuklar koşsun üzerimizde..

Eskisi olmayanın yenisi de olmaz.

Serüven nasıl bittiyse bundan öncekiler bu da biter. Bite bite sonunda ben de biterim olur biter.

Yıkılmasın diye dağlar, ah! Çekmiyorum. Kendimi yıkıyorum, dünyayı yıkmıyorum..

Aziz Nesin Madımak Oteli (Video)

Categories:   Özlü Sözler

Yorumlar

 • 28 Mayıs 2012 18:25

  Ferhat Uysal

  Gerçekten büyük insan.
 • 21 Haziran 2012 11:12

  Ebru Bozkurt

  Nesin sen? Aziz Nesin.
 • 07 Temmuz 2012 11:09

  Ahmet Erdal

  Ebru Bozkurt'a cevap o Aziz Nesin. Peki sen nesin?
 • 23 Temmuz 2012 02:45

  Mehmet Ali Yılmaz

  Allah'ın verdiği akıl ile yazdı.. Ama ALLAH'ı tanımadı gitti veya bize öyle lansoldu.. yorum bu kadar.
 • 28 Temmuz 2012 19:08

  Ekin

  Sevgili Mehmet Ali Yılmaz, aklı Allah'ın verdiğini sen düşünüyorsun o değil.
 • 30 Temmuz 2012 09:34

  Emre Gören

  Ateist olduğu için ağzıyla kuş tutsa umrumda değil. Her şeyden geçtim adam sürekli Türk halkına hakaret ediyor bu benim düşüncem kimse muhalefet olmasın.
 • 24 Ağustos 2012 08:46

  Ciyoo

  Bu gün allah allah diyenler en basta ülkemizi satıyorlar. Halkımı sevmediğimden bu halkın değişmesini istiyorum. Halkımı sevsem ne diye halkımın değişmesini isteyeyim.
 • 28 Ağustos 2012 23:20

  Metin Çapar

  Bu memleketin Aziz Nesin gibi edebiyatçılara ihtiyacı vardır. Onunla gurur duymalıyız.
 • 19 Eylül 2012 12:59

  Halide Saygı

  İnsanoğlu yaşadığı sürece hangi davayı sürdürüyorsa sürdürsün bulunduğu topraktaki insanlara hakaret edici, aşağılayıcı laflar söylememelidir. Her zaman bir asil olmalıdır. Yoksa yaşarken bile acaba ölürsem bana bir şey yaparlar mı diye düşünür. Mezarını bile saklar hale gelir. Bilmez ki Türkler, şanlı tarihlerini ölülerle savaşarak değil dirilerle savaşarak kazanmıştır. Biz asil Türkler ölene rahmet kalana hidayet dileriz ancak. Tabii bizim geçmişimizde Ulu önder Atatürk ve atalarımız olan Osmanlı İmparatorluğu padişahları bile esir aldıkları komutanlara ve milletlere hep saygıyla yaklaşmışlardır. Öldüklerinde de mezarları ulu ortadadır. Çünkü düşmanları onlara saygı duyacak kadar sevgi duymuşlardır.
 • 24 Ekim 2012 14:22

  Sevil Topuk

  İyide Halide kardeş adamın dirisini yakmaya kalktılar ölüsünü ne yaparlardı bilemiyorum yani, ayrıca halkını seven insan halk için çalışır sevmeyen insan umursamaz banane der.
 • 30 Ekim 2012 16:29

  Yüksel Yılmaz

  O kitleleri yüzdelere ayırarak dışlamamış ve belden aşağı ifadelerin geçtiği kitaplarla adaba muhalefet etmemiş ve de kerih fikirlerle toplumu zehirlememiş en az günahla şuracıkta bir espiri yapmasına bile tahammül edilememiş yurdum insanı Ebru Bozkurt.
 • 04 Kasım 2012 12:00

  Halide Saygı

  Sevil Topuk kardeşim ben farz et senin sülalenden birinden darbe yedim. Ne yaparım o kişiye dava açarım. Ya da kendi edep sınırları içinde karşılık veririm. Baş edemiyorsam o mahali terk ederim. Ama kalkıp da Sevil Topuk'un sülalesinin yüzde bilmem kaçı aptaldır demem. Dersem; Sen bana tepki verirsin. Aydın insanlar yani kendine aydın diyenler cahilce hareket etmemelidir. diyorum.
 • 09 Kasım 2012 15:12

  Mustafa Öztürk

  Halide saygı saygı duyalacak sözlerinizle gerçekten doğruluğa imza attınız ben sizi bu tutarlığınız için kutluyorum. İnsanlar nasıl yaşarlarlarsa öyle ölürler.
 • 18 Kasım 2012 20:19

  Mehmet Keştonbakoğlu

  Aziz Nesin Türk halkının can damarına girmiş bir büyüktür. Ona kimse saygısızlık etmesin.
 • 01 Aralık 2012 09:39

  Halide Saygı

  Biz tüm ölmüşlere saygı duyarız. Müslümanlığın gereğide budur. Türke yakışan da budur. Ey dilim sen benim hem servetim hem felaketimsin. Beni bahtiyar eden sensin, bedbah edende. (Hz. Mevlana Celaleddin Rumi) Türk halkı zekidir. Türk halkı çalışkandır. (Mustafa Kemal Atatürk)
 • 02 Ocak 2013 11:00

  Su

  Aziz Nesin büyük üstadtır. Ateistliği sizi ilgilendirmez. Aziz Nesinin edebi kişiliğidir bizi ilgilendiren. İnsanların görüşlerine saygı duymalı olduğu gibi kabul etmeliyiz. Var olanı yazmakta küfretmek değildir!
 • 12 Ocak 2013 11:36

  Fuat Turker

  Türkiye için büyük değerlerden biriydi.. Dini veya görüşü kimseyi ilgilendirmez! Şu an sizi yönetenler kim? Düşünün..
 • 02 Mayıs 2013 17:48

  Ebru Koç

  Çok ağır bir dili var ama tüm sözleri anlamlı ve düşünce uyandırıcı..
 • 04 Mayıs 2013 16:03

  Kamil BALTA

  Aziz Nesin’i iyi ve kötü olduğunu konuşmak için olayları biribirine karıştırmamak lazım. Dinini inancı ne olursa olsun önce kendisini ilgilendirir. Aziz Nesin dini konuda fetva verdiği an ona kızabiliriz. Zaten geriye ne kaldı dünyalık işler ve görüşler bunuda her insan yapıyor zaten bunu yapsın artık saygı duymak lazım. Aziz nesine ben katılıyor muyum? Her yönde kesinlikle hayır. Saygılar.
 • 09 Mayıs 2013 08:39

  Ayben Cagatay

  Aziz Nesin öldüğü için mutluyum.
 • 19 Haziran 2013 19:59

  Uğur Arslan

  Syn Aziz Nesin’i dini için yargıladınız, idolojisi için yargıladınız... Size bir şey söyleyeyim: birini yargılayacaksan onu yargılayacak seviyede olmalısın yaptıklarının nedenine inmelisin neden yapmış sorusunu kendine sormalısın bende müslümanım ama bizim dinimizinde açıkları var baskıcı bir din baskıyı kabul edersin dindar olursun etmezsin dinsiz olursun bu senin iraden kimse karışamaz yani önce milletinizin neler yaptığına bakmalı sonra konuşmalısınız yalan tarihi şanlı yapmayın bari benden bu kadar anlayana...
 • 03 Eylül 2013 21:37

  Kemal

  Aziz Nesin’i din gibi korku ve itaat üzerine kurulmuş bir kavramı kabullenememesinden dolayı yargılayıp kendi fikirleriyle bağdaştıramadığı için hakkında “öldüğü için mutluyum” gibi boş laflar edenlere yine Aziz Nesin’in ağzından bir şeyler söylemek isterim: Bahse girerim yarın bir yobaz çıkıp, tuvalete gitmek günah diye fetva verse, tuvalete gitmeyecek ve altına yapacak o kadar öküz var ki bu ülkede.
 • 14 Mart 2014 16:29

  can hatice caglasur

  Önemli olan yalan söyleyip yükseleceğine, doğru söyleyip alçalmaktır... AZIZ NESIN de böyle bir adamdır.
 • 28 Haziran 2014 14:04

  Yılmaz AKDOĞAN

  Bence Türk halkının cehalet içinde olduuğunu ve böylede devam edeceğini söylüyor doğru söylüyor, maalefef halkımız cahil.
 • 29 Haziran 2014 10:26

  Ramazan Taş

  Arkadaşlar kimse Aziz Nesin’e birşey söylemesin. Böyle kendi sözleriyle çelişipte farkında olmadan ataistliğin arkasından ALLAH’ı anlatan bir şairimiz daha yok. Çünkü bir sözüne dikkatli bakın diyor ki karanlık varsa aydınlığın olmayışı derken bile dolaylı yönden anlatıyor zaten varlığın ta kendisini, artı sözlerini dikkatli okuyun ki hep bir inanmak istiyor inanma eğilimi içinde ama firavunluk içinde taşlaşmış bir kalbe sahip olduğundan kabullenmek istemiyor.