hristiyanlık mı, hıristiyanlık mı nasıl yazılır?

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Türkçede bazı kelimelerin okunuşları ve yazılış biçimleri birbirinden farklıdır. Hıristiyanlıkta genellikle okunduğu gibi yanlış yazılıyor. Doğru yazılışı hristiyanlıktır.

Hristiyanlık, Orta Doğu kökenli, tek tanrılı, İsa’nın Yeni Ahit’teki öğretilerine dayanan İbrahimi din. İsa’nın adına atfen İsevilik, memleketine atfen Nasranilik de denir. Bu inanca sahip kişilere Hristiyan denir. Hristiyanlar İsa’nın Tanrı’nın Oğlu ve Eski Ahit’te geleceği müjdelenen Mesih olduğuna inanırlar.

hristiyanlık mı, hıristiyanlık mı nasıl yazılır?

Türk Dil Kurumu (TDK) göre doğru yazılışı “hristiyanlık” olmalıdır.

✓ DOĞRU: hristiyanlık
✗ YANLIŞ: hıristiyanlık

hristiyanlık anlamı nedir?

hristiyanlık kelimesi Türkçede anlam olarak “hz. isa’nın dininden olan kimse, hristiyan olma durumu” demektir. Hristiyan sözcüğünün kökeni, mesih kelimesinin Yunanca karşılığı olan khristos kelimesine dayanır. Hristiyan sözcüğü aynı zamanda, “Mesih’in yandaşı” ve “Mesih’e bağlı” anlamlarına gelir.

hristiyanlık ne demek?

 1. hristiyan dini
 2. hz. isa’nın dininden olan kimse
 3. hristiyan olma durumu
hristiyanlık kelimesi cümle içinde kullanımı nasıl olur?
 1. Hristiyanlığın tanrısından uzak, İslam’ın tanrısından ise çok çok uzak bir tanrıya inanıyorum. Çünkü bu iki tanrı da her şeye kadir. Antony Flew
 2. Bilgisizlik çağı, Hristiyanlık sistemi ile birlikte başladı. Thomas Paine
 3. Hristiyanlığın doğuşu ile İslamiyetin doğuşu arasındaki dönemde, yönetim sistemi bölgenin doğu yarısında Pers, batısında Helenistikti. Bernard Lewis
 4. Hristiyanlık, İsa’nın yaşamıyla öğretilerine bağlı tek tanrılı bir dindir.
 5. Hristiyanlık ve İslam arasındaki tarihsel etkileşim, Hristiyanlık ile İslam’ın benzer yönlerini ve temel fikirleri bağlar.
 6. Kurtuluş, Hristiyanlıkta, ruhun günahtan ve ölümden kurtulmasıdır. Kurtuluş, insanın günahkar tabiatından arınması ve ruhun ebedi hayata kavuşması vaadini içerir.
 7. Gizli Hristiyanlık veya Kripto Hristiyanlık başka bir dine ait görünürken Hristiyan dinini gizli ve saklı olarak yaşatmak anlamına gelmektedir.
 8. Tanrı’nın Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’tan oluşan üçlü doğası. Hristiyanlıktaki üç ilahi varlığı içeren akideleri tanımlayan bir ifadedir.
 9. Hristiyan olduğumu düşündü. Ben doğduğumda ailem Hristiyandı bana erken yaşta Hristiyanlığı öğrettiler. John Coltrane
 10. Tanrı’ya göre dinler yoktur, buna hristiyanlık dini de dahil. hristiyanlik.org
Paylaş.

Bir Cevap Yaz