Yeni Steve Jobs Sözleri

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Farklı olun, farklı düşünün: Sıradan işler yapmaktansa aykırı işler ortaya koymak size farklılığı getirecektir. Steve Jobs

Şu an için yeni sizsiniz, ama günün birinde, üstelik pek yakında siz de eskiyecek ve aradan çıkarılacaksınız. Bu kadar acımasız olduğum için üzgünüm, ama gerçek bu.

Kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun. Kalbiniz ve sezgileriniz ne yapmak istediğinizi bilirler… Bunun dışındaki her şey ikinci planda.

Başarı ve tükenişi uç noktalarda yaşamış biri olarak; gerekirse dünyanın sana sunduklarından vazgeç, hatta okula bile gitmeyebilirsin, ancak asla maceracı ruhundan taviz verme!

Ömrümün sonuna gelip de Tanrı’nın karşısına çıktığımda, içimde tek bir yetenek kırıntısı bile kalmadı ve bana bahşettiğin her şeyi kullanıp tükettim, diyebilmeyi umuyorum.

Eninde sonunda öleceğimi düşünmek, yaşamda büyük seçimler yapmama yardımcı olan en önemli etkendir. Çünkü yaşadığımız dünyaya ait tüm beklentilerimiz, gurur, kibir, başarı, başarısızlık gibi bu dünyanın sözüm ona önemli işleri, ölüm söz konusu olduğunda bir anda tüm önemini yitiriyor, tam anlamıyla kocaman bir “hiç” oluveriyor.

Bir sorunun çözümünü bulmaya çalıştığınızda, muhtemelen ilk çözüm yolu çok uzun ve karmaşık olacaktır. Eğer siz yola devam eder ve çözümün üzerine yoğunlaşırsanız daha basit ve şık çözümlere ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarlar, kitaplardan sonra piyasaya çıkan ve masada öylece durup sizinle sınırsızca ve yargılamaksızın etkileşime geçebilen tek şeydir.

Önce müşterilere ne istediklerini sorup, sonra da onlara istedikleri şeyi vermeye çalışmak boşunadır. Siz o şeyi yapana kadar, onlar yeni bir şey isteyeceklerdir.

Size 20 tuğla verecek olsam, hepsini yere dizerdiniz ve böylece yere dizili 20 tuğlanız olurdu. Ya da hepsini üst üste dizebilir ve bir duvar çıkmaya başlayabilirsiniz.

Yeni Steve Jobs Sözleri

İleriye bakarak, yaşamdaki noktalarını birleştiremezsiniz. O noktaları ancak, geriye baktığınızda birleştirebilirsiniz. Bu yüzden noktaların gelecekte bir biçimde birleşeceğine şimdiden inanmanız gerekir. Bir şeylere inanmak, güvenmek zorundasınız. Kadere, yaşama, karma öğretime, neye olursa olsun, bir şeye kesinlikle inanmalısınız. Bu yaklaşımım beni hiçbir zaman düş kırıklığına uğratmadı; yaşamımdaki tüm farklılıklar, bu inançlarım sayesinde gerçekleşti.

Mesela Microsoft’un Mac’i dahice veya başarıyla kopyalaması değil, Mac’in on yıldır kolay hedef olmasıydı. Apple’ın sorunu işte bu: ürün farklılaştırması falan buhar olup uçtu.

Çok sevdiğim, eski bir Wayne Gretzky sözü var: “Hokey topunun gittiği yere değil, gideceği yere doğru paten yaparım.” Apple’da da aynen bunu yapmaya çalıştık hep. Ta en baştan beri. Hep de bunu yapacağız.

Birisini epey yüksek bir pozisyon için işe alacağım zaman, öncelikle yeterlilik düzeyine bakarım. Çok zeki olmaları şart. Fakat benim için asıl önemli olan, Apple’a aşık olacaklar mı olmayacaklar mı sorusudur. Çünkü aşık olurlarsa, gerisi kendiliğinden hallocaktır.

En iyisini yapın: Yaptığınız her işte en iyisini yapmaya çalışın. Başarı yeni başarıları getirir. Mükemmeliyet tutkusu olan insanları işe alın.

Terk edildim diye çok çalıştığımı, başarılı olursam annem babamın beni geri isteyeceklerini umduğumu filan düşünenler var, ama bu çok saçma. Evlatlık olduğumu bilmek kendimi daha özgür hissetmemi sağlamış olabilir, ama kendimi asla terk edilmiş hissetmedim. Paul ve Clara %1000 gerçek ailemdi.

Büyüdüğünüz zaman size içerisinde bulunduğunuz dünyada nasıl yaşamanız gerektiği söylenir, bazı şeyleri çok zorlamamanız, ufak bir aile kurup, arada para biriktirmek suretiyle mutlu bir dünyanın kapılarını açmanız gerektiği öğütlenir. Bu fikirler pek tabi hayatımızı kısıtlamaktan ileriye gidemezler zira tüm dünyanın sizden çok daha zeki olmayan insanların yarattığı bir hayalden başka bir şey olmadığını gördüğünüz anda işler değişir. Bu dünyayı değiştirmek hepimizin elinde ve bir kez bu değişimi yapmayı öğrendiğiniz zaman artık o eski sizden eser kalmayacaktır.

Apple’ın başında ben olsaydım, Macintosh’u olabildiğince sömürür ve bütün dikkatimi sıradaki şahane ürüne verirdim. PC savaşları bitti. Buraya kadar. Microsoft yıllar önce bu savaşı kazandı.

Yaşamınızda, neyi ve kimi sevdiğinize iyi karar verin. Çünkü yaşamınızın ekseni, sevdiğiniz kişiyle, sevdiğiniz iştir. İşiniz, her zaman yaşamınızın en büyük bölümü olacaktır. O nedenle, hayattan tat almanın tek yolu, yaptığınız işi sevmektir. İşinizi sevebilmenizin tek yolu ise, onun güzel ve yararlı bir iş olduğuna inanmanızdır.

Paylaş.

Bir Cevap Yaz