Şeyh Edebali Sözleri, Bir başka Şeyh Edebali Sözleri sitesi ve En iyi Şeyh Edebali Sözleri sayfası ile sizlerleyiz!

Madde karanlığı, akıl nûru ile; Cehâlet karanlığı, ilim nûru ile; Nefis karanlığı marifet nûru ile; gönül karanlığı da aşk nûru ile aydınlanır.

Hacı Bektaşi Veli Sözleri

Şeyh Edebali Sözleri 19 / 04 / 2015

Şeyh Edebali Sözleri
Google Reklamları

İnsanlar eylemleriyle, düşünce ve fikirleriyle güzeli ve iyiyi bulabildikleri oranda Hak’la kavuşmuşlardır.

Gerçek tasavvufçu, hiç bir insan gözünün görmediği, kulağının işitmediği, gönlünün sezmediği şeyhleri bilir. Onları halka, kafalarının alabileceği şekilde anlatır. Ama aslını içinde gizler. Eğer halk bunu öğrenirse, kendisini öldürür.

Tarih, gelecek için kavga verip, yitmiş bile olsa, insanlık için vuruşanları hiç unutmaz.

İnsanlar birbirlerine yahut haksız mala, meşru olmayan paraya veya rütbe ve mevkilere yiyecek ve içeceklere ibadet ediyorlar da, Allah’a ibadet ediyoruz sanında bulunuyorlar.

İbadet etmekten amaç; ezeli ve büyük varlığa gönüllerin yönelmesi ve kapılmasıdır. Yoksa dünya umuruna dalmış bir kalp ile bin sene namaz kılmış, oruç tutmuş olsan, bundan dolayı hiç bir sevap ve mükâfat kazanamazsın.

Hayatı ve dünyayı kendi küçük dünyaları ile sınırlı tutanlar bizi anlamazlar.

Kötü ve Çirkin işlerle uğraşan insanlar Hak’tan uzaklaşmışlardır. Cehennem işte budur. Cennetle cehennemi başka yerde aramak saçmalıktır.

İnsanlar Müslümanlıktan önce somut bir puta taparlardı, çağımızda ise hayali bir puta tapıyorlar. Belki bir gün Hak kendisini gösterirde Hak olarak ona taparlar.

Bütün namazlar ve niyazlar ahlâkın düzeltilmesi için iç yüzün arınlanması için birer vasıtadan ibarettir. Hakiki ibadetin hiç bir vakit kayıt ve şartı yoktur. Hangi tarzda yapılırsa yapılsın, Tanrının dileğine uygun olur. İbadetin temeli maksudun Hak olmasıdır. Bir cemaatte bu temel bulunmayınca yaptıkları ibadetler de kaybolur. Yalnız kötü toplantılar kalır. Fenalık üzerinde toplananlardan sen hemen uzaklaş.

Tanrı dünyayı yarattı ve insanlara verdi. Demek ki; dünyanın toprağı ve bu toprağın bütün ürünleri insanların ortak malıdır. Ben senin evinde kendi evim gibi oturabilmeliyim, sen benim eşyamı kendi eşyan gibi kullanabilmelisin. Çünkü bütün bunlar hepimiz içindir ve hepimizin malıdır.

Ölmezden önce ölmek, dünyanın zevklerinden ve hayvani hırs ve şehvetlerinden sakınmaktır. Onu yapabilen insan, şüphesiz ki; hakiki varlık ile birleşir. Ve sonsuz hayat ile diri olur. Ancak insanlar dünyanın bin bir türlü çekici ve aldatıcı zevkinden, çeşit çeşit yakıcı hırslarından ayrılmadıkları için buna gönül vermezler.

“Şeyh Edebali Sözleri” yazımız için (5) yorum bulunuyor!
 1. Mustafa Aydin 26 Şubat 2012, Pazar | 12:37

  Tanrı kelimesi ile Allah kelimesinin manaları farklıdır. Allah tektir ama bir çok Tanrı vardır.

 2. Enisa Vera 11 Haziran 2012, Pazartesi | 22:36

  Hayat ne garip… degil mi?
  Insanlar hayatları boyunca, onlara CAN DAMARLARINDAN daha yakın olanı ararlar.

 3. Yüksel Yılmaz 30 Ekim 2012, Salı | 17:06

  Tanrı sözcüğü terimdir; Allah ise sözcük olarak kavramdır.

 4. Fehim Baran 2 Şubat 2013, Cumartesi | 11:42

  Tanrı kelimesini acaba edebalimi kullanmış yoksa çevirmen mi kullanmış? Edebalinin tanrı kelimesini kullandığını sanmıyorum.

 5. A.Kılıç 13 Ocak 2014, Pazartesi | 03:19

  Şeyh Bedrettin’le Şeyh Edebali’nin sözlerini karıştırmışsınız gibime geliyor. Acaba yanılıyormuyum. Kontrol ederseniz sevinirim.